استقبال گرم مخاطبین بلغاری از پروژه تئاتری شاهنامه فردوسی

رونمایی از پروژه تئاتری شاهنامه فردوسی دوشنبه شب به مناسبت گرامیداشت یکهزار و دهمین سالروز تدوین شاهنامه، در کاخ ملی فرهنگ صوفیه پایتخت بلغارستان آغاز شده است.

به گزارش مهرگان پرس،در نخستین شب اجرای این  پروژه تئاتری اثر ارزشمند فردوسی که با همت سفارت جمهوری اسلامی ایران برپا شد ، بخش هایی از قصه های شاهنامه روی صحنه رفت و با استقبال قابل توجه مخاطبان بلغاری روبه رو شد، و کلیه بلیت این اجرا چند روز قبل از روز برگزاری تئاتر به فروش رفت.

استقبال گرم مخاطبین بلغاری از پروژه تئاتری شاهنامه فردوسی

پروژه تئاتر شاهنامه با یک تیم اجرایی ۲۰ نفره قرار است در مدت ۲ سال به صورت ماهانه(در مجموع حدود ۲۰ اجرا) در یکی از بهترین سالن های تئاتر بلغارستان با ظرفیت ۴۰۰ صندلی به نمایش درآید.

در حاشیه برگزاری این تئاتر، نمایشگاهی از صنایع دستی متنوع کشورمان و کتاب شاهنامه به زبان بلغاری نیز به نمایش درآمد.

به گزارش سفارت جمهوری اسلامی ایران در صوفیه ، شاهنامه به مثابه ارزنده‌ترین شاهکار زبان و فرهنگ ایرانی در لیست آثار میراث فرهنگی ناملموس بشری "یونسکو" به ثبت رسیده و  بسیاری از پژوهشگران آن را بزرگ ترین اثر حماسی جهان خوانده‌اند که از لحاظ حجم ده برابر اثر حماسی ایلیاد و اودیسه (هومر؛ شاعر یونانی) است.

این گزارش می افزاید ،  شاهنامه ی فردوسی علاوه بر اینکه یک اثر کم نظیر ادبی، اثری است که سرشار از مضامین اخلاقی است. خدامحوری، وفای به عهد، دعوت دیگران به انجام کارهای خوب و بازداشتن آنها از کارهای ناپسند، توصیه به راستگویی، مشورت در انجام امور، احترام به بزرگان، پاکدامنی و از خودگذشتگی تنها جلوه هایی از ارزش های اخلاقی و فرهنگی است که در لابلای داستان های شاهنامه به چشم می خورد.

در گزارش سفارت جمهوری اسلامی ایران در صوفیه آمده است ، در دورانی که عده ای در تلاشند تا عامدانه با انتشار اطلاعات جهت دار و ساختگی نام ایران را در اذهان مردم مخدوش کنند، انجام چنین پروژه هایی می تواند با معرفی زوایای پنهان و کمتر شناخته شده فرهنگ، تاریخ و تمدن ایران، زمینه ایجاد آگاهی و فهم واقعی و درست از ایران را در میان مخاطبان بلغاری فراهم سازد.

منبع: ایرنا