اعتراض معاون آب و آبفای وزیر نیرو در جلسه مشترک کميساران آب هيرمند در مورد حق‌آبه ايران

معاون آب و آبفای وزیر نیرو در جلسه مشترک کميساران آب هيرمند در خصوص عدم دریافت حق‌آبه ايران در سال‌جاری اعتراض کرد.

به گزارش مهرگان پرس،"قاسم تقی‌زاده خامسی" صبح امروز در بيست و سومين جلسه مشترک کميساران آب هيرمند که با حضور مقامات جمهوري اسلامي ايران و افغانستان برگزار شد، با توجه به مسئوليت کميساری آب هيرمند که از طرف جمهوري اسلامي ايران بر عهده دارد، ضمن خوش‌آمدگويي خواستار تأمين حق‌آبه ايران بر اساس معاهده 1351 في‌مابين شد.
وی در ادامه با اشاره به دغدغه‌هاي ايران نسبت به احداث و آب‌گيري بند کمال‌خان بر روي هيرمند، گفت: براساس ماده پنجم معاهده 1351 هيرمند، افغانستان بايد موافقت ايران را براي ساخت اين بند جلب مي‌کرد و ما معتقديم اين بند پيامدهاي اجتماعي ناشي از مهاجرت، تعطيلي کشاورزي و توسعه کانون‌هاي گرد و غبار را خواهد داشت.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا خاطرنشان کرد: مردم در منطقه سيستان تشنه هستند و آن‌چه که ما نگران آن هستيم عدم دريافت حق‌آبه در سال جاري و کمبود آب در سيستان است. ما پيگير دريافت حق‌آبه خود به صورت درست و کامل بر اساس معاهده هستيم.
"احمد ویس بصیری" کميسار افغانستان در ادامه عنوان کرد: امیدواریم با توجه به خشکسالي سال‌جاري بتوانيم در اين جلسه براي برنامه‌ريزي تأمين حق‌آبه به نتايج مثبتي برسيم و معاهده را اجرا کنیم. اين مستلزم همکاري دو جانبه است.
این گزارش می‌افزاید، اين جلسه در روز آينده براي تصميم‌گيري نهايي ادامه خواهد داشت.

منبع: پاون