افتتاح تصفیه خانه ششم آب تهران در روز پنجشنبه

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از افتتاح طرح عظیم آب رسانی به شهر تهران خبر داد.

به گزارش پايگاه خبري مهرگان پرس، قاسم تقی زاده خامسی در بازدید از تصفیه خانه ششم تهران با بیان این مطلب اظهار کرد: طرحی که این هفته با دستور ریاست جمهوری  به بهره برداری  خواهد رسید سامانه آبرسانی به مناطق 21 ،22، 9، 5، 10 و شهر پرند می باشد و این تصفیه‌خانه با ظرفیت ۷۵۰۰ لیتر در ثانیه در غرب تهران افتتاح خواهد شد.
خامسی با بیان اینکه این تصفیه خانه در واقع حدود یک پنجم شهر تهران را تحت  پوشش خود قرار خواهد داد، عنوان کرد: این سامانه  250 میلیون متر مکعب  آب را تامین خواهد کرد.
معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه نیاز آبی تهران یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب در سال است، ادامه داد: تا ابتدای تابستان سال آینده بخش اول این تصفیه خانه با ظرفیت ۲.۵ مترمکعب برثانیه راه اندازی می‌شود.
وی افزود: آب این تصفیه خانه  از نظر کدورت یک دهم کدورت آب تهران را خواهد داشت که می تواند   بر متوسط  کیفیت آب تهران تاثیر گذار باشد.
خامسی با تاکید بر اینکه این پروژه در فاز اول 7.5 متر مکعب بر ثانیه  آب را تصفیه می کند، اضافه کرد:  فاز دوم زمانی شروع خواهد شد که بتوانیم  آب طالقان  را به سد کرج منتقل نموده  که پیمانکار طرح  با پیدا کردن سرمایه گذار در حال  فراهم کردن آن می باشد.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران همچنین ضمن اشاره به اینکه شورای شهر تهران در  تامین  و اعتبار این طرح بسیار نقش عمده ای داشته است، گفت: با بهره برداری از این تصفیه خانه مشکل مناطق 21 و 22 و همچنین شهر پرند حل خواهد شد.  
خامسی میزان  برداشت از آب های سطحی را در هر حال حاضر 70 درصد  و آب زیرزمینی را 30 درصد دانست و اظهار کرد:  ظرف دو سال گذشته  که وضعیت آب سطحی بهبود پیدا کرده  و حتی 5 درصد نیز کاهش پیدا کرده است  و طبیعتا آب این تصفیه خانه از کیفیت بالایی برخوردار است.
وی افزود: در گذشته آب رودخانه از سد کرج وارد تصفیه خانه می شد و با تمام آلودگی ها و ساخت و سازها و رستوران هایی که در مسیر است،همواره مشکلاتی برای شرکت آب منطقه ای و محیط زیست به همراه داشت که  اکنون با این طرح آب مستقیم وارد تصفیه خانه می شود و مشکلات یاد شده را در پی نخواهد داشت.
خامسی یادآور شد: با افتتاح سومین تصفیه خانه بزرگ کشور حقابه کشاورزان با این طرح تغییری نخواهد کرد،بلکه بهتر هم خواهد شد و همچنین بخشی از آب  که همواره با فاضلاب تهران ترکیب می شود اکنون با بهره برداری این طرح  و با استفاده از تونل از این عمل جلوگیری خواهد شد.
 وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص شبکه فاضلاب تهران عنوان کرد: تاکنون حدود 6 هزار و 700 کیلومتر لوله کشی، تونل، کانال و شبکه برای فاضلاب تهران  اجرایی شده است اما به صورت متوسط توزیع نشده و در بعضی مناطق همچنان با مشکل مواجه می باشیم. با شهرداری  نیز به توافقاتی  مبنی بر ساخت تصفیه خانه رسیده ایم  که امیدوارم به نتیجه برسد و اگر تصفیه خانه فیروز بهرام هم امسال تکمیل شود، بخش  عمده ای از مشکل فاضلاب تهران قابل حل می باشد.

منبع: پاون