امسال 30 درصد از آب کشت پاییزه استان قزوین تامین می‌شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین گفت: به دلیل کاهش بارندگی‌ها و تداوم خشکسالی و کاهش حجم ذخیره سد طالقان در فصل جاری قادریم فقط 30 درصد از آب مورد نیاز کشت پاییزه استان را تامین کنیم.

به گزارش مهرگان پرس،"یداله ملکی" در خصوص تامین آب کشت پاییزه کشاورزان استان در سال جاری اظهار داشت: برای سال آبی پیش رو با توجه به میزان ذخیره سازی آب در سد طالقان و نیز تداوم خشکسالی و کاهش میزان بارندگی‌ها اقداماتی را پیش‌بینی کرده‌ایم تا کشاورزان با کمبود و چالش مواجه نشوند.
وی افزود: با ذخیره سازی که از سال گذشته در سد طالقان ایجاد شد توانستیم حدود 220 میلیون مترمکعب آب را در سال گذشته به استان منتقل کنیم که خوشبختانه این حجم به ما کمک کرد تا حد بسیار زیادی نیاز آبی در فصل کم آبی در استان تامین شود.
ملکی تصریح کرد: به‌رغم اینکه بارندگی کمی داشتیم اما توانستیم منابع آبی خوبی را در دشت توزیع کنیم و تا 15 مهر نیز به‌صورت پیوسته آب در کانال‌های آبیاری دشت قزوین جاری بوده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین یادآور شد: برای سال آبی جدید برنامه‌هایی در نظر گرفته شده، چراکه پیش‌بینی برای بارش‌های خوب و موثر پاییزه نداریم، لذا نگرانی‌هایی برای مدیریت آب سد طالقان وجود دارد که برای آن باید تدابیر ویژه‌ای اتخاذ کنیم.
ملکی اظهار داشت: در مدیریت سد طالقان به هر حال اولویت اصلی تامین آب شرب شهرهای تهران، کرج و آبیک است که ما هم با در نظر گرفتن این محدودیت‌ها و ظرفیتی که سد دارد امسال تخصیص 75 میلیون متر مکعبی برای تامین نیازهای بخش کشاورزی به استان قزوین را قطعی کرده‌ایم که برای کشت‌های پاییزه توزیع می‌شود و با این سهمیه نگرانی‌های ما با توجه به شرایط پیش آمده تا حدودی برطرف می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین تصریح کرد: در طول سال معمولا دو تا سه مرحله تخصیص آب از سد طالقان به استان داده می‌شود که این میزان به شرایط و حجم بارندگی‌ها بستگی دارد که خوشبختانه در مرحله اول به‌رغم شرایط خشکسالی وضعیت خوبی داریم.
وی افزود: در آینده اگر به لطف الهی بارندگی‌های زمستانه و بهاری خوبی داشته باشیم قطعا آنچه که مازاد بر آب شرب است را به قزوین اختصاص خواهند داد. 
ملکی اضافه کرد: در سال‌های گذشته با پیگیری‌های مجدانه و پاسخ به نیاز کشاورزان هر سال 330 میلیون مترمکعب آب به استان منتقل داده ایم در صورتی که سهم ما کمتر از این میزان بوده هرچند حجم تخصیص به میزان بارندگی و ذخیره سد بستگی دارد و هر چقدر ظرفیت جدید ایجاد شود ما برای دشت سهم بیشتری دریافت کرده و توزیع می‌کنیم.

کشاورزان بیش از 30 درصد نکارند/ کمبود ذخیره سد و منابع آبی جدی است
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین در خصوص ورودی سد طالقان در سال جاری بیان کرد: ورودی آب به سد طالقان در سال آبی جاری 1.5 مترمکعب در ثانیه است در حالی که این میزان در سال گذشته 10 مترمکعب در ثانیه بوده است.
وی همچنین افزود: حجم مفید مخزن سد طالقان در حال حاضر 101 میلیون مترمکعب گزارش شده در حالی که این حجم در زمان مشابه سال گذشته 179 میلیون مترمکعب بود که این کاهش ما را مجبور می‌کند با مدیریت و توزیع مناسب منابع آبی به نیازهای کشاورزی به درستی و به‌صورت کارشناسی شده پاسخ دهیم تا کشت پاییزه دچار آسیب نشود.
ملکی در ادامه از کشاورزان خواست با توجه به کمبود منابع آبی و بروز خشکسالی از زیرکشت بردن بیش از 30 درصد از زمین‌های زراعی خودداری کنند و تصریح کرد: به کشاورزانی که بیش از 30 درصد از مزارع خود را کشت کنند و انتظار تامین آب داشته باشند اعلام می‌کنیم ما هیچگونه مسئولیتی در تامین آب کشت بیش از میزان اعلام شده نداریم و رعایت موارد اعلام شده می‌تواند از بروز هرگونه چالش پیشگیری کند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین در پایان بیان داشت: اگر در آینده با تغییرات اقلیمی و افزایش بارش‌ها بتوانیم سهمیه آب بیشتری برای استان از سد طالقان دریافت کنیم حتماً با برنامه‌ریزی آب بیشتری را برای کشت تابستانه پیش‌بینی و اختصاص می‌دهیم.

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قزوین