کد خبر: 211
يكشنبه , 04 آبان 1399 - 00:30
تامین انسولین مورد نیاز در لرستان

لرستان -خرم آباد: معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: باوجود برخی مشکلات در خصوص انسولین بیماران دیابتی، اما اقدامات کنترلی طی سه ماه گذشته در استان انجام و انسولین مورد نیاز این افراد تامین شده است

به گزارش پايگاه خبري مهرگان پرس، محسن اسدبیگی،معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار داشت: تاکنون کمبودی برای انسولین در استان وجود نداشته چراکه ماه‌های گذشته محددیت‌های فروش انسولین در استان اعمال و از فروش آزاد آن جلوگیری شده است.

وي با بیان اینکه فهرست داروخانه‌های منتخب برای توزیع انسولین در استان اعلام می‌شود تصریح کرد: بیماران دیابتی انواع مختلف انسولین را دریافت می‌کنند و تاکنون نیز کمبودی وجود نداشته است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: یک ماه گذشته وقفه‌ای در تولید انسولین بیماران دیابتی کشور ایجاد شده، ولی اقدامات کنترلی در استان طی سه ماه قبل صورت گرفته بود که با پیشگیری از فروش آزاد، الزام به خرید از طریق دفترچه درمانی و داروخانه‌های منتخب، کمبود انسولین در استان رخ نداد.

اسدبیگی با بیان اینکه ۹۰ درصد قیمت انسولین را بیمه پرداخت می‌کند اظهار داشت: حدود ۳۲ هزار بیمار دیابتی در استان وجود دارد و آمار جدید نیز در حال احصا است.

وي یادآور شد: در صورتی که بیماران دیابتی نسخه خود را به داروخانه‌های منتخب ارایه کنند درخواست آن‌ها توسط داروخانه در سامانه مخصوص این امر ثبت و انسولین آن‌ها تامین می‌شود.

رییس سازمان غذا و دارو کشور نیز گفته مشکلی که از گذشته وجود داشته این است که انسولین قلمی از طرف کمپانی عرضه کننده، از نظر نرخ یورویی خیلی گرانتر از کشور‌های دیگر به ایران عرضه می‌شود. کمپانی‌های تولید کننده انسولین نباید این دارو را در زمانی که ایران در شرایط تحریم است، گرانتر بفروشند، بنابراین با اقدامات انجام شده و ایجاد رقابت بین کمپانی‌های عرضه کننده انسولین به بازار ایران، قیمت یورویی واردات آن را کاهش دادیم و از این پس محموله‌های انسولین وارداتی با قیمتی حدود نصف قیمت قبلی وارد کشور می‌شود و بطور قطع قیمت آن برای مصرف کننده و بیمه‌ها نیز کاهش می‌یابد.

به گفته محمدرضا شانه ساز میزان عرضه انسولین قلمی در بازار نسبت به سال قبل کم نشده، این دارو بالاترین میزان ارزبری را در بین همه دارو‌های وارداتی کشور دارد بنابراین نمی‌توانیم آن را بی حساب و کتاب توزیع کنیم و از سال گذشته با کنترل بر اساس الگوی نیاز یک دوازدهم بازار و بیماران به صورت ماهانه توزیع می‌شود.

وي تاکید کرده است: قیمت انسولین قلمی در ایران حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان و در کشور‌های همسایه حدود ۲۸۰ هزار تومان است بنابراین با حساب و کتاب توزیع می‌شود و اینکه قرار باشد به وفور در همه داروخانه‌ها در دسترس باشد عملا به علت ارزبری بالایی که دارد و با توجه به تفاوت قیمت و امکان سوء استفاده از آن، امکانپذیر نیست.