تحقق وعده پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در آبرسانی به ۱۶۵۰ روستا

وزیر نیرو گفت: در نیمه سال آبی جاری میزان بارش‌ها نسبت به سال قبل حدود ۴۰ درصد کاهش داشته است.

به گزارش مهرگان پرس، "رضا اردکانیان" در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به میزان بارش‌ها در کشور اظهار کرد: در نیمه سال آبی جاری میزان بارش‌ها نسبت به سال قبل تاکنون حدود 40 درصد و نسبت به بلندمدت حدود 30 درصد کاهش دارد که امیدوار هستیم در روزها و هفته‌های پیش‌رو به‌ویژه در فصل بهار با نزول رحمت الهی جبران قابل ملاحظه‌ای در این زمینه داشته باشیم.
وی اضافه کرد: البته سعی کردیم برای استفاده از منابع آب ذخیره شده در سد‌ها حداکثر دقت را داشته باشیم و مخازن هر چند که بارش آب نسبت به سال‌های قبل حدود 40 درصد کاهش دارد، اما کاهش حجم مخازن بیش از 10 درصد نیست.
وزیر نیرو با بیان اینکه عمده امیدواری ما به همراهی و همکاری مردم در بخش‌های مختلف است، خاطرنشان کرد: شرایط کرونا و ملاحظات بهداشتی طبیعتاً مصرف آب را نسبت به شرایط عادی بیشتر می‌کند، اما با هوشیاری و آگاهی مردم ان‌شاءالله سعی خواهیم کرد مشکل جدی نداشته باشیم.
اردکانیان تاکید کرد: تمهیدات لازم برای تامین آب شرب که از اولویت بالایی برخوردار است اندیشیده شده و طرح‌هایی نیز در دست انجام است؛ به عنوان مثال امسال یک‌هزار و 650 روستای کشور را با 400 روستایی که دیروز آبرسانی شد به شبکه آب سالم و پایدار متصل کردیم و از این طریق یک میلیون و 49 هزار هم‌وطن ساکن در روستاها از دسترسی به آب برخوردار شدند.
وی با اشاره به تحقق وعده‌های آبرسانی روستایی یادآور شد: در پویش #هرهفته_الف_ب_ایران از جمله وعده‌ها این بود که امسال به 1650 روستا آبرسانی پایدار انجام دهیم؛ البته پایدار به این معنا که به شبکه دائمی آب متصل باشند. خوشبختانه با افتتاحی که دیروز در 7 استان کشور صورت گرفت و 400 روستا به شبکه آب سالم و پایدار وصل شدند، همه 1650 روستایی که در برنامه پویش بود، وارد مدار بهره‌برداری شدند.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: هفته آینده، هفته پایانی این پویش در سال 99 خواهد بود و ما چند طرح بزرگ را در استان‌های گیلان، مازندران، قزوین و تهران با سرمایه‌گذاری بیش از 14 هزار میلیارد تومان شامل واحد بخار نیروگاه کاسپین به ظرفیت 150 هزار مگاوات در استان مازندران، تصفیه‌خانه بزرگ آب در استان گیلان، سد نهب در استان قزوین و طرح بسیار بزرگ تصفیه‌خانه فاضلاب و شبکه فاضلاب غرب تهران را افتتاح خواهیم کرد.
وی ادامه داد: یکی از طرح‌های ما طرح بسیار بزرگ تصفیه‌خانه شبکه فاضلاب غرب تهران است که فعلا جمیعت 2 میلیون و 100 هزار نفر و در آینده نزدیک جمعیت 3 میلیون نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد. این تصفیه‌خانه با اجرای حدود یک‌هزار و 700 کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب، بیش از 11 هزار متر تونل فاضلاب‌رو و تصفیه‌خانه بزرگی تکمیل شده است. ما از پسآب تصفیه شده برای مصارف مختلف استفاده می‌کنیم، از جمله که 50 میلیون مترمکعب پسآب با کیفیت مناسب را به کشاورزان جنوب تهران می‌دهیم و به همان میزان در عوض چاه‌های برداشت آب در میدان محمدیه را ممنوع می‌کنیم که قدم بسیار خوبی برای حفظ آب‌های زیرزمینی و جلوگیری از فرونشست زمین است.
اردکانیان در پایان اظهار امیدواری کرد: با طرح‌های هفته آینده نه تنها 250 پروژه افتتاح شده در سال 99 بلکه بیش از 300 پروژه با سرمایه‌گذاری 80 هزار میلیارد تومان در این پویش به نتیجه رسیده و آمادگی این را خواهیم داشت که سال 1400 را با طرح‌های جدید آغاز کنیم.

منبع:پاون