تخصیص آب سد آزاد به استان‌های همجوار کردستان در دستور کار نیست

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: سامانه انتقال آب سد آزاد با هدف تامین آب شرب شهر سنندج، آب مورد نیاز صنعت و شرب شهرستان‌های قروه و دهگلان طراحی شده و تخصیص آب آن به استان‌های همجوار در دستور کار نیست.

به گزارش مهرگان پرس،"آرش آریانژاد" با اشاره به اهداف سد آزاد اظهار داشت: با توجه به اسناد موجود و تخصیص اعلام شده از سوی وزارت نیرو، تمامی اهداف سد آزاد برای استان کردستان تعریف شده؛ که این اهداف شامل تامین آب کشاورزی باغات پایین دست، تامین آب شرب شهر سنندج به‌وسیله انتقال مستقیم به تصفیه‌خانه این شهرستان و از طریق انتقال به سد میان راهی قوچم، تامین آب شرب شهرستان‌های قروه، دهگلان و روستاهای تابعه، تامین آب صنعت بخشی از زنجیره فولاد است و بر این اساس تخصیص مازادی وجود ندارد تا به استان‌های همجوار اختصاص یابد و کل آب تخصیص یافته در حوزه‌های شرب، صنعت و کشاورزی استان کردستان مصرف می‌شود.
وی ادامه داد: شهرستان‌های قروه و دهگلان و برخی از روستاها با کمبود آب شرب مواجه هستند و انتقال آب از سد آزاد به این شهرستان‌ها در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد.
آریانژاد همچنین اظهار داشت: اهداف اصلی طرح سامانه انتقال آب، مهار 300 میلیون متر مکعب آب در سال، انتقال آب به دشت‌های شرقی استان، تامین آب شرب سنندج و روستاهای مسیر و بخش کشاورزی منطقه است و هیچگونه اهداف دیگری خارج از این برنامه برای سد آزاد در نظر گرفته نشده است.
وی با اشاره به سهم روستاهای اطراف از این سد، گفت: آب شرب برخی از روستاهای نگل، دریله، برقرو و شهر شویشه از پایین دست سد با خط لوله آب شرب انتقال می‌یابد و قرار است در مسیر نیز 50 روستای دیگر از آب این سد بهره‌مند شوند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان به مبادله سه تفاهم‌نامه در بهمن ماه 1399 بین قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و شرکت منابع آب و نیروی ایران برای آبرسانی از سد قوچم به شهرستان دهگلان و قروه و همچنین تفاهم‌نامه‌ای بین قرارگاه خاتم الانبیا و شرکت آب منطقه‌ای استان، برای آبرسانی از سد سیازاخ به شهرهای بیجار و حسن آباد اشاره کرد و اظهار داشت: شرکت آب منطقه‌ای از دستگاه‌های بزرگ اجرایی است و یکی از دغدغه‌های مدیران این دستگاه تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی پایدار و سالم هم استانی‌های شریف است.
آریانژاد با بیان اینکه در حال حاضر ۶۰ درصد منابع آبی مورد نیاز مردم کردستان از محل آب‌های سطحی و سدها و ۴۰ درصد نیز از طریق سفره‌های زیرزمینی تامین می‌شود، اضافه کرد: هم اکنون آبرسانی به شهر سقز از سد چراغ‌ویس، بانه از سد عباس‌آباد، شهرهای بیجار و یاسوکند از سد سیازاخ، آبرسانی به شهر مریوان از سد گاران، شهرهای قروه و دهگلان از سد قوچم و طرح آبرسانی به کامیاران از سد گاوشان در دست برنامه‌ریزی یا اجرا است.

منبع: پاون