تغییر در برنامه تعمیرات نیروگاهی برای کاستن از فشار به بخش گاز

وزیر نیرو اصلاح مصرف جزئی در بخش خانگی، امکان خاموشی‌ها را از بین می‌برد.

به گزارش مهرگان پرس،رضا اردکانیان در نشست مشترک با وزرای کشور و نفت که به میزبانی وزارت کشور و به منظور مدیریت مصرف سوخت زمستانی کشور برگزار شد، افزود: اصل ماجرا اصلاح مصرف بوده و برنامه ما در این بخش، بلند مدت است، اما هر زمانی که شروع شود، باید استقبال کرد.

وزیر نیرو مصرف بی‌رویه انرژی در کشور را همانند بیماری دانست که خونریزی داخلی دارد و هر چه به او خون تزریق می‌کنیم به جایی نمی‌رسیم.
وی تولید روزانه یک هزار میلیون متر مکعب گاز را رقم بزرگی خواند و گفت: قاره اروپا که نسبت به قاره ما سردتر است و جمعیتی بیش از هفت برابر ما دارد، اما مصرف گاز اروپا حدود دو برابر ماست. مصرف گاز ما خیلی بالاست که بخش عمده آن در عرصه خانگی است.
اردکانیان ادامه داد: همه همکاران ما در رسانه‌ها باید به گونه‌ای فعالیت کنند که تجربه موفق تابستان با هنرمندی به مردم منتقل شود و ما اگر درصد بسیار کمی در بخش خانگی اصلاح مصرف کنیم، دچار خاموشی نمی‌شویم و صنایع ما با وقفه مواجه نمی‌شود.
وی افزود: بر اساس قراردادهایی که داریم صادرات برق انجام می‌دهیم، اما وزارتخانه‌های نیرو و نفت، همه ملاحظه‌ها را در قراردادها گنجانده‌اند، مجموع گازی که در نیروگاه‌های برق مصرف می‌شود اگر صادر شود کمتر از یک درصد کل گاز تولیدی کشور است.
وزیر نیرو گفت: شرکت‌ها و بخش خصوصی، تولید را انجام می‌دهند و یکی از مهمترین منابع ما صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی است و اگر مردم، مدیریت گرمایش و برق را از دست دهند شرایطی که ایجاد می‌شود، روی صادرات و بازارها اثر می‌گذارد.
اردکانیان افزود: بر اساس گزارش‌ها، از اول آبان تا ۱۰ آذر امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد افزایش مصرف برق رخ داده که این موضوع‌ها باید پیگیری شود؛ بخشی از این افزایش مصرف انرژی به سبب باز بودن پنجره‌ها به تصور خروج ویروس کروناست و باید این موارد به مردم توضیح داده شود.
وی گفت: در وزارت نیرو اکنون به لحاظ شرایط، استفاده از نیروگاه‌های برق‌آبی را افزایش داده‌ایم و با همکاری نزدیک با وزارت نفت نیز سعی خواهیم کرد کمترین اختلال ایجاد شود؛ ما به همین علت تعمیرات نیروگاهی را عقب انداختیم تا فشار کمتری به بخش گاز وارد شود.