سد خرمرود تویسرکان با 40 درصد پیشرفت در حال اجراست

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: روند ساخت سد مخزنی خرمرود در شهرستان تویسرکان با اعتبار 175 میلیارد تومان و با 40 درصد پیشرفت در دست اجراست.

به گزارش مهرگان پرس، "منصور ستوده" افزود: این سد برای نخستین بار با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی ساخته می‌شود و عملیات ساخت آن با اعتبار اولیه یک هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال و سود مشارکت یک هزار و ۴۱۰ میلیارد ریال از سال ۱۳۹۶ آغاز شده است.
ستوده اظهار داشت: با توجه به تورم ایجاد شده پیش بینی می‌شود چهار هزار میلیارد ریال برای این سد اعتبار هزینه شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان گفت: حجم مخزن این سد هشت میلیون و ۲۷۰ هزار متر مکعب است که هشت میلیون و ۱۰۰ هزار متر مکعب آن مفید است و علاوه بر تامین آب شرب ۴۰ روستا، در بخش کشاورزی و صنعت بسیار کارآمد محسوب می‌شود. 
ستوده افزود: این سد ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار متر مکعب آب قابل تنظیم در سال تامین می‌کند که ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار متر مکعب آن در بخش شرب و صنعت، پنج میلیون متر مکعب در بخش کشاورزی و یک میلیون و ۴۰ هزار متر مکعب در بخش محیط زیست اختصاص می‌یابد. 
وی با اشاره به اینکه این سد ۷۰۰ متر طول تاج دارد و ارتفاع از پی ۵۴ متر و ارتفاع از کف آن ۴۶ متر است. نوع سر ریز سد آزاد با دهانه اوجی شکل و ۱۹۶ متر مکعب بر ثانیه ظرفیت سرریز دارد، و عرض از کف سد ۲۵۷ متر و عرض تاج آن ۹ متر است. 
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان افزود: سد مخزنی خرم رود ۱۲۰ هکتار وسعت دارد که سطح دریاچه آن ۶۳.۵ هکتار است. 
وی با اشاره به اینکه سد خرمرود از بزرگترین پروژه‌های ملی عمرانی کشور و استان همدان است، اظهار کرد: در حال حاضر افزون بر ۱۷۰ نفر در این پروژه مشغول به کار بوده و ‌ماشین‌آلات سنگین متعددی در ساخت این سد در حال فعالیت هستند و می‌توان گفت این پروژه در ایجاد اشتغال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

منبع : پاون