سهم آب شیرین‌کن‌ها از منابع آبی هرمزگان به 70 درصد می‌رسد

مدیرعامل آبفای هرمزگان، از افزایش ظرفیت آب شیرین‌کن‌ها طی سه سال آینده خبر داد و گفت: بیش از 70 درصد منابع آبی شهرها و روستاهای استان از طریق آب شیرین‌کن‌ها تامین خواهد شد.

به گزارش مهرگان پرس،"امین قصمی" افزود: در حال حاضر بیش از 50 درصد نیاز آبی استان از طریق شیرین‌سازی آب دریا تامین می‌شود که این میزان برابر 260 هزار مترمکعب در شبانه روز بوده و جمعیتی حدود یک میلیون و 300 هزار نفر را بهره‌مند می‌سازد.  
وی با تاکید بر اینکه پروژه‌های نمک زدایی فرصتی حیاتی برای رفع بحران آبی استان محسوب می‌شوند، گفت: اگر این پروژه‌ها در نقاط مختلف استان نبود، قطعا امروز با چالش‌های جدی در تامین نیاز آبی نقاط حساس و استراتژیک استان نظیر جزایر و شهرهای بندرعباس و بندرخمیر روبرو بودیم.
مدیرعامل آبفای استان هرمزگان ادامه داد: هدفگذاری آبفا در تامین آب شهرها و روستاهایی که به دریا دسترسی دارند، انتقال آب با استفاده از شیرین سازی آب دریا بوده، به طوری که در غرب استان تامین آب به طور مطلق از طریق آب شیرین‌کن‌ها صورت خواهد گرفت.
وی اضافه کرد: هم اکنون دو سایت آب شیرین‌کن به ظرفیت‌های 8 هزار و 11 هزار متر مکعب در شهرهای چارک و پارسیان در دست احداث است.
قصمی بیان کرد: همچنین بنا داریم ظرفیتی به میزان یکصد هزار مترمکعب در شبانه روز از محل آب شیرین‌کن یک میلیون مترمکعبی به منابع آبی شهر بندرعباس اضافه کنیم که با تحقق آن سهم منابع آبی این شهر از آب شیرین‌کن‌ها به 80 درصد افزایش می‌یابد.
وی افزود: در شرق استان نیز در محدوده شهرستان میناب به جاسک برای تامین آب این محدوده، احداث پروژه نمک زدایی را در حال مطالعه داریم.
این مقام مسئول در پایان با اشاره به محدودیت منابع آبی استان و مشکلات کم آبی در برخی شهرها و روستاها، بر ضرورت صرفه‌جویی و مدیریت مصرف آب از سوی مردم تاکید کرد و گفت: گرچه تاکنون با احداث آب شیرین‌کن‌ها توانسته‌ایم به‌رغم کاهش چشمگیر منابع آبی سطحی و زیرسطحی، این موضوع را مدیریت کنیم اما تا تحقق افزایش ظرفیت آب شیرین‌کن‌ها و با توجه به بحران آب در کشور و به‌ویژه هرمزگان، بیش از پیش نیاز به همکاری مردم در زمینه مصرف بهینه آب داریم.

منبع:روابط عمومي ابفاي هرمزگان