فرهنگ و هنر

 • شرایط روز جامعه باعث شد دوباره تئاتر تعطیل شود

  ایرج راد از مشکلات هنرمندان گفت:

  شرایط روز جامعه باعث شد دوباره تئاتر تعطیل شود

  موج کرونا بر اقتصاد ضربه محکمی زد. در این میان هنر هم ‌آسیب دید. در میان هنرها هم تعطیلی تئاتر به دلیل ارتباط زنده‌اش با مخاطب آسیب بیشتری دید. اما بعد از کرونا و بازگشایی سالن‌های تئاتری نورامیدی در دل هنرمندان روشن شد و کم کم تئاتر داشت مخاطبان خود را پیدا می‌کرد که شرایط روز جامعه باعث شد دوباره تئاتر تعطیل شود و هنرمندان بار دیگر بیکاری را تجربه کردند.

 • پیام کاظم نظری به سی‌وچهارمین جشنواره تئاتر استانی کشور

  پیام کاظم نظری به سی‌وچهارمین جشنواره تئاتر استانی کشور

  کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی، سی و چهارمین جشنواره تئاتر استانی را میعادگاه گردهمایی هنرمندانی دانست که بازتاب قوم، فرهنگ، استان و کشور خویش هستند.

 • معماری هذیانی

  یادداشت

  معماری هذیانی

  پرداختن به معماری چهار دهه ی اخیر ایران حرف تازه ای نیست که امروز بخواهیم به آن بپردازیم و مورد نقد وبررسی قراردهیم. اما آنچه شاید کمتر در این سال ها مورد بحث واقع شده است عدم تناسب معماری اخیر ایران با اوضاع و احوال اقتصادی و اجتماعی آن است که بیش از هرچیزی تصویر کابوسی آشفته را به نمایش می گذارد تا ایماژهایی از یک جامعه روبه جلو و پویا را.

 • خسرو خندان: جشنواره منطقه‌ای گامی بزرگ برای ارتقای دانش هنرمندان است

  هنرمند پیشکسوت تئاتر کرمانشاه مطرح کرد

  خسرو خندان: جشنواره منطقه‌ای گامی بزرگ برای ارتقای دانش هنرمندان است

  خسرو خندان تبریزی هنرمند پیشکسوت کرمانشاهی بر این باور است که در جشنواره‌ منطقه‌ای نباید فقط دور هم جمع‌ شویم و چند اجرا ببینیم، بلکه باید از این فرصت استفاده کنیم و اقداماتی انجام بدهیم که تبادل فرهنگی در آن مستتر باشد. برگزاری جلسات منظم نقد و بررسی ایجاد فرصت دفاع برای گروه‌ها با برنامه ریزی درست، دانش هنرمندان حاضر در جشنواره و آثارشان را ارتقا خواهد داد.

 • همه چیز آزادی است

  نگاهی به نمایش «اتاق کوکی»

  همه چیز آزادی است

  علیرضا نراقی: زیست انسان همواره در تنش میان محدودیت و آزادی ادامه پیدا می‌کند. نفس این تنش، گویای بودن انسان است. جغرافیا، فرهنگ، ساختارهای قدرت، روابط تعریف شده، ذهن ترسیده و بسیاری از موقعیت‌های خرد و کلان برساخته شده، پتانسیل این را دارند که برای انسان تبدیل به زندان شوند و آدمی چیزی جز تلاش برای فراروی از این قاب‌های محدود کننده و نزدیک شدن به تجربه رهایی نیست.

 • گلاب آدینه و بهرام بیضایی با «پرده‌خانه»، دو هزار تماشاگر را به تماشاخانه شهرزاد کشاندند

  گلاب آدینه و بهرام بیضایی با «پرده‌خانه»، دو هزار تماشاگر را به تماشاخانه شهرزاد کشاندند

  پرده‌خانه» به کارگردانی گلاب آدینه که از ۱۵ آبان اجرای خود را در پردیس تئاتر شهرزاد آغاز کرده است، در چهار روز، بیش از دو هزار تماشاگر را به سالن نمایش کشانده است.

 • نمایش «این آب آشامیدنی نیست» روی صحنه خواهد رفت

  به نویسندگی وودی ‌آلن و کارگردانی طاها ‌محمدی در پردیس سپند

  نمایش «این آب آشامیدنی نیست» روی صحنه خواهد رفت

  اجرای نمایش «این آب آشامیدنی نیست» به نویسندگی وودی ‌آلن و کارگردانی طاها ‌محمدی که داستان مشکلات یک کشیش در کشوری کمونیستی را بازگو می‌کند، از فردا (جمعه ۲۰ آبان) در پردیس تئاتر سپند، آغاز خواهد شد.

 • جشنواره سی و چهارم، جشنواره‌ استعدادهاست

  عضو هیئت انتخاب جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری :

  جشنواره سی و چهارم، جشنواره‌ استعدادهاست

  اکبر دانیالی تلاش ستودنی جوانان تئاتر استان چهارمحال و بختیاری در نوشتار و کارگردانی را بسیار امیدوارکننده و فراتر از تصور می‌داند و می‌گوید: امسال هفتاد درصد از تولیدات متون نمایشی جشنواره نوشته هنرمندان بومی است

 • برگزاری جشنواره تئاتر منطقه‌ای با حضور هنرمندان 10 استان به میزبانی کرمانشاه

  مدیرکل هنرهای نمایشی کشور مطرح کرد

  برگزاری جشنواره تئاتر منطقه‌ای با حضور هنرمندان 10 استان به میزبانی کرمانشاه

  کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی کشور که به همراه اسرافیل فرج‌اللهی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی کشور و حسن رونده مسئول هماهنگی امور استان‌ها به کرمانشاه سفر کرده است در دیدار با بهمن امیری مقدم استاندار و علی صفدری مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه، اعلام کرد که جشنواره تئاتر منطقه‌ای فجر با حضور هنرمندانی از ۱۰ استان کشور، دی‌ ماه امسال در کرمانشاه برگزار می شود.