مشکل تامین آب نیروگاه لرستان به‌زودی رفع می‌شود

مجری طرح نیروگاه‌های سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی با اشاره به انتشار خبری مبنی بر مشکل تامین آب پروژه ساخت نیروگاه کلاس اف لرستان، گفت: هم اکنون در حال یافتن چاه با استعداد آبدهی کافی هستیم که امیدواریم این مسئله به‌زودی حل و فصل شود.

به گزارش مهرگان پرس،علیرضا نصرالهی با اعلام این مطلب افزود: شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی به عنوان متولی ساخت نیروگاه‌های حرارتی دولتی در چارچوب وظایف محوله، به منظور ایجاد پایداری شبکه برق در منطقه غرب و جنوب غرب کشور احداث «نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس اف لرستان» را در دستور کار دارد.
وی با تاکید بر اینکه این طرح ملی با توجه به جغرافیا، منابع استان و مزیت‌های نسبی منطقه، پیشروی استان لرستان را در مسیر توسعه پایدار و رشد متوازن تسهیل می‌کند، ادامه داد: تثبیت اشتغال، اشتغال‌زایی و نیز رونق تولید از نتایج بهره‌برداری این پروژه ملی است؛ بدین منظور شرکت برق حرارتی با تامین نقدینگی و به‌منظور تسریع در زمان عملیات ساخت نیروگاه اقدام به آماده‌سازی و تامین زیرساخت‌های لازم پیش از ورود پیمانکار اصلی کرده است.
نصرالهی یادآور شد: در همین راستا تاکنون اقداماتی از قبیل تملک 50 هکتار زمین جهت ساختگاه نیروگاه به ارزش تقریبی 85 میلیارد ریال و رفع بیش از 40 معارض، تملک قانونی 1.6 هکتار زمین جهت جاده دسترسی نیروگاه با هزینه تقریبی 23 میلیارد ریال و رفع حدود 13 معارض، اخذ مجوز تخصیص سوخت از کمیته سوخت و خوراک به میزان 76.2 هزار مترمکعب در ساعت، انجام مطالعات شبکه و اخذ مجوز اتصال به شبکه و ورود و خروج خط 400 کیلوولت مهر-گتوند در پست بلافصل نیروگاه انجام شده است.
مجری طرح نیروگاه‌های سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی ادامه داد: اخذ مجوز زیست محیطی از سازمان حفاظت از محیط زیست کشور، اقدام برای اخذ مجوز پیوست سلامت از وزارت بهداشت بعنوان اولین طرح نیروگاهی دولتی در مراحل انتهایی، اخذ تمامی مجوزهای اولیه استانی (میراث فرهنگی، پدافند غیرعامل، سازمان صنایع و ...)، عقد قرارداد با شرکت گاز استان و پرداخت حق اشتراک گاز به مبلغ 35 میلیارد ریال، شناسایی نقطه انشعاب، تهیه اسناد مناقصه جهت واگذاری عملیات احداث خط اختصاصی گازرسانی به پیمانکار واجد صلاحیت و اجرای عملیات احداث جاده با هزینه بالغ بر 36 میلیارد ریال توسط پیمانکار موردتایید اداره راه استان و جذب نیروی بومی از دیگر اقداماتی است که تاکنون در این نیروگاه انجام شده است.
وی افزود: همچنین در این مدت فعالیت‌های دیگری همچون احداث شبکه نیرو رسانی فشار متوسط 20 کیلوولت در مسیری به طول 2500 متر توسط پیمانکار بومی و جذب نیروی محلی با هزینه بالغ بر 3.5 میلیارد ریال، احداث دیوار با هزینه تقریبی 67 میلیارد ریال از طریق برگزاری مناقصه و توسط پیمانکار بومی مورد تایید وزارت مسکن و شهرسازی، عقد قرارداد جهت دستگاه نظارت بر اجرای طرح با یکی از به‌نام‌ترین شرکت‌های مشاور کشور (مشانیر) و انجام مطالعات امکان‌سنجی، پدافند غیرعامل، ژئوالکتریک، ژئوتکنیک و لرزه خیزی، هیدرولوژی و کنترل سیلاب و اخذ تائیدیه‌های لازم از مراجع ذی‌ربط انجام شده است.
نصرالهی به مسئله تامین آب این نیروگاه اشاره کرد و افزود: در راستای تامین آب دوران ساخت و بهره‌برداری، این مجموعه در بدو امر و با استناد به مطالعات ژئوالکتریک در اسفند 96 اقدام به تملک زمین و عملیات حفر چاه در تیرماه 97 نمود که پس از اتمام حفاری در قطر نامی، آزمایش پمپاژ با حضور نماینده آب منطقه‌ انجام شد که به‌رغم وجود ستون آب مناسب و لایه‌های آبدار، چاه ضعیف و فاقد توان آبدهی مناسب تشخیص داده شد.
مجری طرح نیروگاه‌های سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی اضافه کرد: آب منطقه‌ای استان طی مکاتبه‌ای پیشنهاد کرد که در راستای تامین آب مورد نظر، خرید چاه زنده و فعال از بهره‌برداران موجود در جنوب نیروگاه صورت پذیرد که متاسفانه با وجود تلاش‌ها و مذاکرات متعدد با مالکان محلی این امر محقق نگردیده و به عنوان یکی از شاخصه‌های مهم موجبات نگرانی طرح است.
وی با تاکید بر اینکه همچنان از طریق رایزنی در حال یافتن چاه با استعداد آبدهی کافی هستیم، ادامه داد: در این خصوص موانع و مشکلاتی وجود دارد که مدیران استانی نیز واقف به آن هستند و امیدواریم که با حمایت و پشتیبانی استاندار، نمایندگان استان و سایر نهادها و دستگاه‌های ذی‌ربط این مسئله به‌زودی حل و فصل خواهد شد.
نصرالهی افزود: همچنین در خصوص کاهش ظرفیت نامی نیروگاه نیز یادآوری این نکته الزام‌آور است که تعیین ظرفیت نیروگاه تابع مطالعات شبکه است و در این برهه به این دستگاه اجرایی ظرفیت 451 مگاوات در سطح ولتاژی اتصال 400 کیلوولت ابلاغ شده است.
مجری طرح نیروگاه‌های سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی با اشاره به اینکه در آینده امکان افزایش ظرفیت نیروگاه تا سقف 900 مگاوات وجود دارد، گفت: احداث هشت ساختگاه راندمان بالا در دو فاز صورت می‌پذیرد و نیروگاه سیکل ترکیبی لرستان نیز در فاز دوم اجرایی قرار دارد.
وی تاکید کرد: بنا بر مصوبه شورای اقتصاد، شروع فاز دوم منوط به عملیاتی شدن شرایط تامین مالی است و در این برهه زمانی برای پروژه‌های فاز دوم، آماده‌سازی زیرساخت‌ها مدنظر وزارت نیرو و شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی است که در این راستا تاکنون اقدامات قابل توجهی نیز صورت پذیرفته و پروژه پیشرفت خوبی داشته است.
نصرالهی در پایان ضمن قدردانی از مساعدت نهادهای حاکمیتی استان لرستان، خاطرنشان کرد: شرکت مادرتخصصی برق حرارتی همچنان تمام تلاش خود را در اجرای امور محوله و پیشبرد طرح نیروگاهی کلاس اف لرستان به نحو بایسته بکار خواهد برد.

منبع:روابط عمومي برق حرارتي