ناترازی تولید و مصرف به بیش از ۱۲ هزار مگاوات رسید

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه محدودیت‌های برق تنها با ۱۰ درصد صرفه‌جویی کاهش پیدا ‌می‌کند، از ناترازی بیش از ۱۲ هزار مگاواتی تولید و مصرف برق خبر داد.

به گزارش مهرگان پرس، "مصطفی رجبی مشهدی" با اعلام این خبر گفت: روز گذشته شاهد ثبت رکورد بی‌سابقه‌ای در نیاز مصرف برق به میزان ۶۷ هزار و ۱۲ مگاوات بودیم که باعث شد ناترازی تولید و مصرف برق به بیش از ۱۲ هزار مگاوات برسد و دلیل آن نیز وارد مدار شدن صنایع عمده است.
​وی گفت: در حال حاضر نیاز مصرف برق در استان‌های مانند یزد و هرمزگان ۲۴ درصد و در مناطق شمالی ۳۰ درصد نسبت به روز مشابه سال گذشته افزایش یافته است.
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق تاکید کرد: در صورتی که مشترکان تنها ۱۰ درصد در مصرف برق صرفه‌جویی کنند، نیاز به برق برای دستگاه‌های اکسیژن ساز بیماران کرونایی تامین و محدودیت‌های برقی کمتر خواهد شد.
وی با بیان اینکه با وجود محدودیت‌ نیروگاه‌های برق‌آبی، امروز میزان تولید برق از مجموع نیروگاه‌های حرارتی و برق‌آبی کشور به ۵۵ هزار مگاوات رسید، اما همچنان تراز تولید و مصرف برق منفی است، اظهار کرد: بین میزان تولید و مصرف فاصله زیادی وجود دارد که تنها با مدیریت مصرف و‌ صرفه‌جویی ۱۰ درصدی قابل جبران است.
به گفته رجبی مشهدی، روز گذشته میزان خاموشی‌ها به ۵۰ درصد روز قبل از آن کاهش یافت و امروز هم خاموشی‌ها کمتر از روز گذشته است که البته آن مقدار اجرایی شده نیز منطبق با جداول خاموشی‌ها پیاده می‌شود.

منبع پاون