310 میلیارد تومان در مراکز ملکی برای درمان بیمه شدگان تأمین اجتماعی کردستان هزینه شده است

مدیر درمان تامین اجتماعی کردستان در تشریح عملکرد سال 1399عنوان کرد:310 میلیارد تومان در مراکز ملکی برای درمان بیمه شدگان تأمین اجتماعی کردستان هزینه شده است .

به گزارش خبرگزاری مهرگان پرس ازسنندج ، دکتر شیرزاد قادرپوراقدم در تشریح عملکردی بمناسبت هفته تامین اجتماعی اظهار کرد: مدیریت درمان تامین اجتماعی کردستان به عنوان متولی امور درمان سازمان تامین اجتماعی در استان کردستان، به ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان خود در دو بخش درمان مستقیم و غیرمستقیم می‌پردازد.
وی گفت: در بخش درمان مستقیم مدیر درمان کردستان هم اکنون با دارا بودن 2 بیمارستان در شهرهای سنندج و سقز ، یک پلی کلینیک تخصصی در سنندج و 3 درمانگاه تخصصی در شهرهای بیجار ؛ قروه و مریوان و 2 درمانگاه عمومی در شهرهای کامیاران و بانه به ارائه خدمات درمانی رایگان به بیمه شدگان عزیز این سازمان می پردازد .
وی افزود: در راستای برنامه های توسعه ای این بخش و به همت مسئولین سازمان عملیات احداث پروژه درمانگاه عمومی شهرستان دیواندره از اول سال 98 اجرایی شده است و در حال حاضر آماده تحویل موقت است ضمن اینکه پیگیری ساخت درمانگاه دهگلان نیز جزء برنامه های در دست اقدام مدیریت درمان در سال 1399 بوده است .
وی تصریح کرد: در مجموع وضعیت مراکز ملکی سازمان در استان کردستان در مقایسه با کشور، هم از لحاظ تعدادی و هم از لحاظ کیفی ، دارای وضعیت مطلوبی بوده و می توان گفت در صورت موافقت سازمان با ساخت درمانگاه دهگلان ؛ کردستان تنها استانی در کشور خواهد بود که تمام شهرستانهای آن دارای حداقل یک مرکز درمانی است .
دکتر قادرپوراقدم در ادامه با اشاره به اینکه براساس عملکرد سال 1399 ، در مجموع تعداد مراجعه کنندگان سرپائی مراکز ملکی تامین اجتماعی استان بیش از 773487 مورد بوده است ، اعلام کرد : از این تعداد 620144 مورد متعلق به ویزیت پزشکان عمومی ،116697 نسخه مربوط به متخصصین و 36646 مورد دندانپزشکی به ثبت رسیده است . در همین مدت بار مراجعه به مراکز پاراکلینیکی 744004 مورد بوده است که شامل 602166 مورد نسخه دارویی ،99716 مورد نسخه آزمایشگاهی ، 34615 مورد اقدامات رادیولوژی و سونوگرافی و 7507 مورد فیزیوتراپی می باشد .
وی اضافه کرد: در این مدت در بیمارستانهای سنندج و سقز تعداد 14774مورد بستری و تحت درمان قرار گرفته اند و بیش از 7583 عمل جراحی در این بیمارستان ها انجام شده است .
دکتر قادرپوراقدم اظهار کرد: همچنین از مهمترین شاخص های این بخش می توان به متوسط اقامت بیمار به میزان 15/2 روز، ضریب اشغال تخت به میزان 33/47 درصد و نسبت سزارین به زایمان طبیعی 28 درصد می باشد .
وی گفت : همچنین در این بخش می توان به شاخص نسبت چرخش تخت 9/84 و فاصله بازگردانی تخت به میزان 3/2 روز اشاره کرد. لازم بذکر است در این مدت میانگین اقلام دارویی 3 ، میانگین اقلام نسخ آزمایشگاهی 4/5، میانگین اقلام رادیوگرافی سرپایی 2/1 و میانگین مرگ و میر در هزار برابر 06/4 بوده است.
مدیر درمان تامین اجتماعی استان کردستان اعلام کرد: از دیگر موارد قابل ذکر دراین بخش می توان به برگزاری بیش از 1614 ساعت کلاس آموزشی طی182دوره و به میزان 100500 نفر – ساعت برای پرسنل شاغل در واحدهای تابعه و همچنین تشکیل 69 جلسه کمیسیون پزشکی بدوی بمنظور بررسی 913 پرونده مربوطه و تشکیل 12 جلسه کمیسیون تجدید نظر پزشکی بمنظور بررسی 122 مورد تقاضای از کارافتادگی و تعیین درصدهای مربوطه و همین طور برگزاری 9 جلسه کمیته ماده 90 به منظور بررسی تعداد 59 پرونده و همچنین رسیدگی به 3982 پرونده معاینات متقاضیان بیمه های خاص و نیز تشکیل 128 جلسه شورای پزشکی بمنظور رسیدگی به تعداد 2069 پرونده استراحت پزشکی و بررسی تعداد 2694 پرونده استراحت های ایام بیماری زیر 60 روز ( بررسی توسط پزشکان معتمد ) اشاره نمود.
وی گفت : ارائه خدمات فوق الذکر جهت پاسخگویی شایسته به بیش از 773487 مراجعه بیمه شدگان عزیز به بخش درمان مستقیم سازمان در مدت مذکور هزینه ای بالغ بر 310 میلیارد تومان داشته است .
دکتر قادرپوراقدم در خاتمه سخنان خود به اهم اقدامات و فعالیت‌های انجام شده اشاره و عنوان کرد: آغاز بهره برداری از درمانگاه عمومی کامیاران و بانه، اتمام طرح توسعه اورژانس بیمارستان سنندج با مدرن ترین تجهیزات و امکانات کاملا استاندارد همراه با ارتقاء و افزایش تخت های فعال آن از 10 تخت به 22 تخت، آغاز عملیات ساخت پروژه عمرانی طرح توسعه بیمارستان سقز در زمینی به مساحت 1880

متر مربع و زیربنای معادل3100 مترمربع و در فازهای اورژانس، ICU ، NICU ، کودکان و واحدهای پاراکلینیکی شامل رادیولوژی و آزمایشگاه و ادامه فعالیت عمرانی ساخت درمانگاه دیواندره از جمله اقدامات صورت گرفته بوده است.
وی همچنین خرید و نصب پنج دستگاه رادیولوژی دیجیتال پروتال و ستون سقفی برای بیمارستان‌های سنندج و سقز و درمانگاه‌های تخصصی بیجار و قروه و آغاز طرح سامانه تولید نسخه الکترونیک و حذف دفاتر درمانی در دفتر رسیدگی به اسناد پزشکی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان کردستان را از دیگر اقدامات صورت گرفته برشمرد و خاطرنشان کرد: سال گذشته بیمارستان سنندج در شاخص درصد سزارین به کل زایمان در میان 69 بیمارستان سازمان تامین اجتماعی رتبه اول را کسب کرده است.
مدیر درمان استان در بخش دیگری از سخنان خود به خدمات بخش درمان غیر مستقیم پرداخت و تصریح کرد: در سال 99 از کل مراکز خصوصی و دولتی موجود استان بالغ بر 661 مرکز شامل : 60 پزشک عمومی ، 194 پزشک متخصص ،31 دندانپزشک ، 157 داروخانه ، 153 واحد پاراکلینیکی ، 15 بیمارستان دانشگاهی و 1 بیمارستان خصوصی و 48 درمانگاه و 2 مرکز دی کلینیک طرف قرار داد سازمان تامین اجتماعی بوده است و در مدت مذکور بالغ بر 9/2 میلیون بار مراجعه به این مراکز وجود داشته است . در این مدت همچنین تعداد 26621 نفر بستری و در بیمارستان های طرف قـرارداد تحت درمـان قرارگرفته اند و تعداد 7737 مورد عمـل جراحـی نیز در این مراکـز برای بیمـه شدگان تامین اجتماعی انجام شده است.
وی افزود: از دیگر موارد قابل ذکر دراین بخش می توان به برگزاری 45 جلسه کمیته علمی و تخصصی ،12 جلسه کمیته فنی و عقد قرارداد و 3 جلسه شورای هماهنگی در دفتر رسیدگی به اسناد پزشکی کردستان اشاره کرد .
دکتر قادرپوراقدم تاکید کرد: این خدمات با هزینه ای بالغ بر 170 میلیارد ریال بمنظور ایجاد تنوع در مراکز ارائه دهنده خدمات و قایل شدن حق انتخاب برای بیمه شدگان عزیز سازمان خریداری شده است .
وی گفت: مدیریت درمان تامین اجتماعی استان کردستان در سال 99 با بودجه ای بالغ بر 480 میلیارد تومان تلاش کرده است تا خدمات درمانی مورد نیاز بیمه شدگان عزیز را به بهترین نحو ممکن بصورت مستقیم و یا از طریق خرید خدمات از مراکز درمانی طرف قرارداد تامین نماید .
وی در خاتمه سخنان خود اظهار داشت : مدیریت درمان تامین اجتماعی استان کردستان در سال 1399 با اتخاذ رویکرد حرکت بر اساس برنامه و تشکیل کارگروههای تخصصی و تیم های عملکردی پایش و با تکیه بر توان کارشناسان متعهد خود و تلاش مضاعف توانسته است در راستای مشتری محوری، فرایند نگری و ارتقا مستمر کیفیت در مسیر توسعه پایدار گام های زیر را در دست اقدام دارد :
1- ساخت پروژه درمانگاه دیواندره در مرحله تحویل موقت
2- پروژه توسعه بیمارستان سقز با 3100 متر مربع با 88 درصد پیشرفت فیزیکی
3- خرید دستگاه سنگ شکن بیمارستان سنندج
4- خرید دستگاه اکسیژن ساز بیمارستان سنندج
5- خرید دستگاه سی تی اسکن بیمارستان سقز
6- خرید دستگاه اکسیژن ساز بیمارستان سقز
7- توسعه و استاندارد سازی بخش نوزادان بیمارستان سنندج
8- ارتقا سیستم تهویه ی بیمارستان سنندج
9- استاندارد سازی لندری بیمارستان سنندج
10- ساخت درمانگاه تخصصی بیمارستان