اختراع سامانه پیش نشانگر زلزله رونمایی شد

سامانه پیش نشانگر زلزله توسط پژوهشگر و مخترع ایرانی در کنفرانس ملی آینده پژوهش مدیریت بحران زلزله رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار مهرگان پرس ، فرهاد سمندری معطوف کارشناس شبکه ، پژوهشگر  حوزه بلایای طبیعی و مخترع سامانه پیش نشانگر زلزله ، در این کنفرانس ملی که مصادف با روز زلزله ویرانگر بم  برگزار گردید ، ضمن ارایه طرح و مزیت های رقابتی این اختراع دانش بنیان گفت : سیستم پیش نشانگرهای زلزله از طریق شبکه کامپیوتری با استفاده از رفتار و الگوی ذهنی حیوانات میتواند وقوع  زلزله را اعلام نماید

سمندری اظهار داشت : این اختراع با کمک مخلوقاتی مثل مار و سگ خلاٴ دانش بشری را در مورد پیشبینی زلزله مرتفع میسازد .

وی ادامه داد : همانطور که می دانیم بعضی از مخلوفات الهی با قدرت ناشناخته ای قادر به حس زلزله از چندین ساعت قبل می باشند. این در حالی است که ؛ مارها قدرت شنوائی ندارند ولی با قدرت  بسیار بالای حس لامسه قادرند ریزترین امواج ارتعاشی را حس کنند و از حکمت الهی این گونه از جانوران لانه خود را در داخل زمین حفر میکنند و ساعتها قبل از وقوع زلزله متوجه خطر شده و خانه خود را ترک می کنند.

مخترع سامانه فوق خاطرنشان کرد : ماهی ها ، سگ ها و چندین جانور دیگر نیز ، خیلی زودتر ازقدرت فعلی دانش بشری میتوانند زلزله را اعلام دارند .
وی اشاره کرد : در زلزله رودبار که 35000 نفر کشته شدند،  یک روز قبل  از وقوع زلزله صیادان چندین برابر همیشه صید داشتند و این فراوانی گویای این واقعیت بود که ماهی ها چندین ساعت قبل متوجه وقوع زلزله شده بودند.  

در پایان مراسم ، فرهاد سمندری یادآوررشد : اختراع  میتواند با بکارگیری جانوران و استفاده از علوم مهندسی پزشکی - هوش مصنوعی وشبکه کامپیوتری زلزله را ساعت ها قبل از وقوع پیش بینی نماید.
کنفرانس ملی آینده پژوهی مدیریت بحران زلزله ، با بررسی سرفصل های مدیریت بحران و مشارکت های مردمی ، زلزله و مسوولیت های اجتماعی ،  آینده پژوهی مدیریت بحران زلزله ، لزوم توانمند سازی لایه های مختلف جامعه و لزوم اطلاع رسانی حداکثری این موارد به کار خود پایان داد .