استاندارد ملی جامدات زیستی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب تصویب شد

استاندارد ملی جامدات زیستی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری، به تصویب سازمان ملی استاندارد ایران رسید.

به گزارش مهرگان پرس،مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران در این باره گفت: نبود استاندارد مورد تایید مراجع ذی‌صلاح در کشور در خصوص نحوه به‌کارگیری جامدات زیستی، سالانه هزینه زیادی به‌منظور دپو و امحا این ماده ارزشمند برای شرکت فاضلاب ایجاد کرده است.

 به گزارش مهرگان پرس،"محمدحسن کریمی"به نقش مهم شرکت فاضلاب تهران در تدوین استاندارد ملی جامدات زیستی‌ تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری اشاره کرد و گفت: با توجه به نیاز ضروری صنعت فاضلاب به تدوین ضوابط و استانداردها در این حوزه، این شرکت بر حسب وظیفه ملی و سازمانی و کسب مجوز لازم، با همکاری دانشگاه شهید بهشتی و با مشارکت مستقیم در مراحل تدوین و تصویب، استاندارد «جامدات زیستی تصفیه‌خانه‌های  فاضلاب شهری-ویژگی‌ها و پایش» را به تصویب سازمان ملی استاندارد ایران رسانده است.

کریمی افزود: در تدوین این استاندارد، تمامی ریسک‌های مرتبط با سلامت انسان و سایر موجودات پیش بینی شده و برای کاربری‌های مختلف در هفت گروه با دو معیار درجه تثبیت و غلظت آلاینده‌های شیمیایی طبقه‌بندی شده است.

وی با بیان این‌که روزانه بیش از 1000 تن لجن در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب تهران تولید می‌شود، گفت: با تهیه این استاندارد علاوه بر رفع دغدغه‌های زیست‌محیطی و هزینه های نگهداری و امحا، امکان فروش این محصول به صورت رسمی و ایمن فراهم شده است و فرصت مناسبی برای واگذاری قانونی آن و درآمدزایی خواهد بود.

لجن تصفیه شده یا جامدات زیستی به عنوان مکمل خاک و جایگزین کودهای شیمیایی در کشاورزی کاربرد استفاده می‌شود.

منبع: روابط عمومی شرکت فاضلاب تهران