اعطای تسهیلات بانکی برای نصب و راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی در فارس

معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع برق استان فارس از اعطای تسهیلات بانکی به مشترکان جهت نصب و راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی در استان خبر داد.

به گزارش مهرگان پرس، "حمیدرضا جلایر" با اعلام این خبر گفت: با توجه به پیگیری و هماهنگی‌های به عمل آمده و انعقاد تفاهم‌نامه با بانک قرض الحسنه مهر ایران، مقرر شد تا سقف 40 میلیون تومان تسهیلات با بهره 4 درصد و دوره بازپرداخت 12 ماهه برای هر مشترک برق در نظر گرفته شود.
وی در خصوص نحوه پرداخت این تسهیلات افزود: مشترکان برق ابتدا با مراجعه به سایت شرکت به آدرس www.farsedc.ir  در بخش خدمات الکترونیک پرکاربرد، بخش سامانه خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های خورشیدی نسبت به ثبت نام اقدام کرده و همکاران پس از بررسی‌های فنی و بازدید میدانی و در صورت تایید، نسبت به معرفی آنها به بانک اقدام خواهند کرد.
جلایر در خصوص هزینه‌های سرمایه گذاری برای اجرای این طرح افزود: برای نصب پنج کیلو وات نیروگاه خورشیدی روی پشت بام منازل در شرایط فعلی حدود 650 میلیون ریال نیاز بوده که در این راستا جهت حمایت از متقاضیان، قرارداد خرید تضمینی 20 ساله منعقد و در تمام طول دوره بهره‌برداری، نرخ خرید پایه بر مبنای دو عامل تغییرات ارزی و نرخ تورم سالیانه بروزرسانی شده و بعد از خرید و نصب این نیروگاه ها حدود 6 سال بعد، سرمایه اولیه بازگشت و درآمد ماهیانه‌ای از 700 هزار تا 900 هزارتومان برای هر مشترک سودآوری خواهد داشت.
 دبیر کارگروه جذب سرمایه گذار بخش خصوصی شرکت نیز در این باره عنوان کرد: استان فارس به دلیل دارا بودن توپولوژی منحصر به فرد، برخورداری از شدت و زاویه تابش مناسب، جزو مناطق مستعد برای استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی است.
"اسماعیل خاتمی" مدیر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق استان فارس نیز اظهار داشت: متوسط میزان تابش انرژی خورشید در این استان بین دو هزار تا دو هزار و 200 کیلووات ساعت بر مترمربع در سال بوده و این میزان تابش، عددی مناسب برای نیروگاه‌های خورشیدی است.
وی اضافه کرد: در حال حاضر حدود 400 نیروگاه خورشیدی زیر یکصد کیلووات در محدوده توزیع نیروی برق استان فارس به بهره‌برداری رسیده که شهرستان‌های لار با 46، بوانات با 41 و فسا با 38 نیروگاه، بیشترین تعداد نیروگاه‌های خورشیدی نصب شده در فارس را به خود اختصاص داده‌اند.
خاتمی یادآور شد: همچنین یک نیروگاه 600 کیلوواتی در شهرستان اقلید به بهره‌برداری رسیده و دو نیروگاه 600 و 500 کیلوواتی نیز در شهرستان‌های داراب و نی ریز در مرحله اتصال به شبکه قرار دارند.
 وی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر اقدامات خوبی توسط وزارت نیرو در این زمینه صورت گرفته و با ارایه برنامه‌های تبلیغاتی و معرفی فواید و سود‌دهی نیروگاه‌های خورشیدی، در آینده شاهد افزایش تعداد سرمایه گذاران در این حوزه خواهیم بود.
خاتمی در خصوص استفاده سایر مشترکان به ویژه مشترکان کشاورزی از این طرح‌ها نیز گفت: از آنجایی که بیش از 40 درصد مصرف انرژی استان در بخش کشاورزی بوده و از پتانسیل خوبی برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی برخوردار است، چنانچه این نوع مشترکان نسبت به احداث نیروگاه اقدام نمایند، میزان انرژی تولیدی آنان با قیمتی بیش از 30 برابر نرخ تعرفه‌های کشاورزی خریداری خواهد شد.
خاتمی در پایان تصریح کرد: بهینه‌سازی مصرف انرژی، تولید انرژی برق در محل مصرف، کمک به حفظ محیط زیست، حفظ منابع و سرمایه‌های ملی و جایگزینی انرژهای تجدید‌پذیر به جای نیروگاه‌های فسیلی از دیگر اهداف استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی است که می‌توان با ترویج راه‌اندازی این نوع نیروگاه‌ها به این اهداف دست پیدا کرد.

منبع:پاون

برچسب های خبر