افزايش‌سقف‌تسهيلات‌از50ميليون به‌200ميليون‌تومان

نشست خبري سرپرست امور شعب بانک قرض‌الحسنه مهر ايران با اصحاب رسانه به‌مناسبت هفته دولت و روز بانکداري اسلامي برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهرگان پرس از کرمانشاه، محمدسيروان گرامي‌پرور، آمار و اهداف قرض‌الحسنه مهر ايران در طول يک سال فعاليت را تشريح کرد و گفت: 730هزار ريال مورد تسهيلات اشتغالزايي به‌ارزش80هزار ميليارد ريال و در بحث تسهيلات ازدواج 372مورد به ارزش 75 هزار ميليارد ريال پرداخت شد.
وي افزود: بانک قرض‌الحسنه مهر ايران تنها بانکي است كه 30روز طول مي‌کشد، تسهيلات را پرداخت کند. وي ادامه داد: بانك قرض‌الحسنه مهر ايران رتبه دوم را در بحث تسهيلات فرزندآوري با پرداخت 65 هزار فقره، بعد از بانک ملي که 100هزار فقره است، كسب كرده و اين تسهيلات در کمتر از 30روز پرداخت مي‌شود. وي بيان کرد: در زمينه پرداخت تسهيلات به نهادهاي حمايتي نيز در يکسال اخير 227 فقره تسهيلات به ارزش 168ميليارد ريال به مددجويان بهزيستي و 321 فقره تسهيلات به ارزش 248ميليارد ريال به مددجويان کميته امداد پرداخت شده است.
وي از جمله خدمات افزوده شده به بانک مهر‌ايران را »طرح مهر‌ يار« عنوان کرد و گفت: در اين طرح دستگاه‌ها مي‌توانند پرداخت حقوق و مزاياي کارکنان خود را به بانک قرض‌الحسنه مهر ايران واگذار نمايند و مديران از محل اين اعتبار مي‌توانند کارمندان خود را به بانک معرفي نمايند که تسهيلات قرض‌الحسنه تا سقف200ميليون تومان با کارمزد 4 درصد و بازپرداخت 18 تا 24ماهه به آنان واگذار شود. وي به ديگر خدمات »طرح مهر‌ يار« اشاره كرد و بيان كرد: اگر خداي ناکرده اتفاقي براي فرد حقوق بگير بيافتد و فرد به هر دليلي فوت شود بانک مي‌تواند براساس معدل سه‌ماهه کارکرد تا زمان فوت فرد، تا سقف 10 برابر و مبلغ 500ميليون تومان را بلاعوض به‌خانواده متوفي پرداخت نمايد.
گرامي‌پرور با اشاره به‌اقدامات يکسال اخير در بانک قرض‌الحسنه مهر‌ايران نيز گفت: سطح تسهيلات اين بانک طي يکسال گذشته از 50 ميليون تومان به 200ميليون تومان افزايش يافته است و براي اولين‌بار در کشور مجوز پرداخت تسهيلاتي براي شرکت‌ها و اشخاص حقوقي تا سقف 500 ميليون تومان از سوي شوراي پول و اعتبار اخذ شده است.
وي از افزايش سرمايه بانک‌ قرض‌الحسنه مهر‌ايران از 2500 ميليارد تومان به 5 هزار ميليارد تومان خبرداد و ادامه داد: اين مبلغ از محل سود کسر شده طي يکسال اخير به سود انباشته بانک افزوده شده است و پيش‌بيني مي‌شود تا دو سال آينده سرمايه بانک به 10 هزار ميليارد‌ تومان برسد. وي به يكي ديگر از اقدامات انجام شده بانك قرض‌الحسنه مهر ايران اشاره كرد و گفت: در استان کرمانشاه شعبه مجازي ايجاد كرديم که تمام عمليات‌هاي بانکي به‌صورت الکترونيک و کاملا مجازي انجام مي‌گيرد.
گرامي‌پرور گفت: 40درصد تسهيلات پرداخت شده در کشور بدون ضامن و بر‌اساس رتبه اعتبارسنجي مناسب افراد، يک فقره چک يا سفته و داشتن حقوق کافي تا سقف 500 ميليون ريال با سود 4 درصد بوده است. وي بيان كرد: علاوه بر شرکت‌ها، اشخاص حقوقي و شرکت‌هاي دانش بنيان نيز مي‌توانند تا سقف پنج ميليارد ريال تسهيلات دريافت کنند و ديگر برنامه‌هاي در دست اقدام اين است كه دريافت کارمزد از تسهيلات به‌صفر مي‌رسد و فقط مزد خدمت را دريافت خواهيم کرد.