افزایش ۱۰ درصدی تولید در نیروگاه‌های برق‌ آبی

معاون بهره‌برداری شرکت آب و نیرو با بیان اینکه شرکت آب و نیرو سهم ۲۸ درصدی از مجموع ظرفیت نیروگاه‌های برق‌آبی کشور دارد، گفت: افزایش ۱۰ درصدی تولید برق نیروگاه‌های برق‌آبی این شرکت محقق شد.

به گزارش مهرگان پرس،جلال الدین حجتی افزود: حجم  آب وارده سه ماهه نخست سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ به مخزن سدهای بزرگ این شرکت ۲.۷ میلیارد مترمکعب بوده است؛ در این میان در دو ماهه مهر و آبان بخش عمده‌ای از این آب در مخازن سدها ذخیره شده و سیلاب‌های آذرماه در مخازن سدها مهار شده است.

وی خاطرنشان کرد: آذرماه با توجه به سرمای زودرس و اعلام نیاز شبکه سراسری به تولید نیروگاه‌های برق‌آبی، تولید نیروگاه‌های شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته و در فصل پاییز مجموع تولید نیروگاه‌های شرکت نزدیک به یک‌هزار و ۱۰۰ گیگاوات ساعت بوده که نقش بسزایی در پایداری شبکه برق کشور ایفا کرده است.
این مقام مسوول توضیح داد: ابتدای مهرماه تعمیرات دوره‌ای واحدهای نیروگاه مطابق با دستورالعمل‌های موجود آغاز شده و از ابتدای دی‌ماه با توجه به شروع فصل سرما و اعمال محدودیت سوخت در نیروگاه‌های حرارتی بخشی عمده‌ای از واحدهای نیروگاه آمادگی تولید داشته و در صورت نیاز شبکه سراسری در مدار تولید قرار خواهند گرفت.
به گفته حجتی امسال از ابتدای سال آبی جاری مدیریت مخازن سدها به گونه‌ای انجام شد تا ضمن کنترل سیلاب‌های فصلی حجم مناسبی برای مهار سیلاب‌های آتی نیز ایجاد شود به نحوی که حجم خالی مخازن سدهای شرکت به ۲.۶ میلیارد مترمکعب رسیده و حجم قابل بهره‌برداری سدها برای تولید برق بالغ بر ۱.۶ میلیارد است که در فصل زمستان آمادگی کامل برای تولید انرژی را خواهند داشت.
وی افزود: شرکت آب و نیرو سهم ۲۸ درصدی از ظرفیت نیروگاه‌های برق‌آبی کشور را در اختیار داشته و نقش مهمی در پایداری شبکه برق و تأمین انرژی مطمئن به‌ویژه در مواقع پیک مصرف تابستان و زمستان دارد.

منبع:روابط عمومي شركت توسعه منابع آب و نيروي ايران