کد خبر: 2286
سه شنبه , 16 خرداد 1402 - 11:09
افزایش ۲۹ سانتیمتری سطح تراز آب دریاچه ارومیه

مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی از افزایش ۲۹ سانتیمتری سطح تراز آب دریاچه ارومیه خبر داد.​

به گزارش مهرگان پرس، مدیردفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: با بهره‌برداری از سامانه انتقال آب به دریاچه ارومیه از سد کانی سیب و هدایت منابع آبی به سمت دریاچه ارومیه، سطح تراز هم نسبت به ابتدای سال آبی جاری 29 سانتی متر افزایش یافته است.
دوستی رضایی، میزان افزایش ارتفاع دریاچه ارومیه را 29 سانتیمتر اعلام کرد و افزود: در 8 ماه گذشته ارتفاع دریاچه ارومیه از هزار و 270 متر و 14سانتیمتر به هزار و 270 متر و 42 سانتیمتر افزایش یافته است.
وی، اصلی‌ترین عامل افزایش حجم و سطح دریاچه ارومیه را انتقال آب از تونل کانی سیب به این  دریاچه  دانست و گفت: از 29 بهمن سال گذشته که با حضور رئیس جمهور تونل انتقال آب به بهره‌برداری رسیده، به میزان 144 میلیون متر مکعب آب از همین مسیر به دریاچه ارومیه انتقال یافته است.
شهند مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی نیز گفت : بارش‌های مناسب باعث شده تا 102 جزیره آذربایجان غربی هم از نظر پوشش گیاهی آب انبار و وحوش در وضعیت مناسبی قرار گیرد.