ایران در زمینه سدسازی جزو 10 کشور برتر دنیا است/ خودکفایی 95درصدی کشور در حوزه برق

معاون حقوقی، پشتیبانی و امور مجلس وزیر نیرو گفت: هم‌اکنون ایران در زمینه سدسازی جزو 10 کشور برتر دنیا به شمار می‌رود و در حوزه برق و نیروگاهی بیش از 95درصد به خودکفایی دست یافته‌ است.

به گزارش مهرگان پرس احمد حیدری معاون حقوقی، پشتیبانی و امور مجلس وزیر و رئیس شورای فرهنگی وزارت نیرو با حضور در "گفتگوی ویژه خبری قرآن و معارف سیما" که با محوریت "توسعه و ترویج فرهنگ ناب اسلامی و فرهنگ قرآنی" به صورت زنده از شبکه قرآن و معارف سیما پخش شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای امنیت و شهدای حادثه حرم حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) گفت: در همین راستا لازم است به شهادت مظلومانه دکتر سید فریدالدین معصومی حافظ و قاری قرآن و یکی از نخبگان صنعت برق و نیز شهادت احسان مرادی از مهندسین آب و فاضلاب اشاره و اغشاشات و ناامنی‌هایی که توسط استکبار جهانی ساماندهی شده بود را محکوم کنیم.

حیدری با بیان این مطلب که وزارت نیرو، صنعت مهندسی خدمت‌رسان به مردم است، گفت: این وزارت‌خانه در زمینه آب و برق با تلاش متخصصان و کارکنان ولایتمدار و متعهد، خدمات مورد نیاز مردم را ارائه می‌دهد.

ایران در زمینه سدسازی جزء 10 کشور برتر دنیا به شمار می‌رود

معاون حقوقی، پشتیبانی و امور مجلس وزیر نیرو با اشاره به دستاوردهای این وزارتخانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ادامه داد: هم‌اکنون ایران در زمینه سدسازی جزو 10 کشور برتر دنیا به شمار می‌رود و در حوزه برق و نیروگاهی بیش از 95درصد به خودکفایی دست یافته‌ است؛ به طوری‌که امروز علاوه بر اینکه هیچ‌گونه نیازی به متخصص خارجی نداریم، بلکه صادرکننده خدمات فنی و مهندسی نیز هستیم.

رشد 17درصدی مصرف برق صنایع و صرفه‌جویی 1500 مگاواتی در مصرف برق خانگی

حیدری با اشاره به رشد 17درصدی مصرف برق صنایع در سال‌جاری، ادامه داد: خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته در تولید برق با مشکلی مواجه نشدیم؛ این مهم به واسطه برنامه‌ریزی مدون و دلسوزانه اعضا و مهندسین صنعت برق کشور صورت گرفت، به طوری‌که 6 هزار مگاوات برق جدید و بهینه سازی شده با نگاه صرفه‌جویی قرآنی استفاده شد. همچنین ملت شریف ایران اسلامی نیز با بهره‌مندی از تعالیم دینی و فرهنگ قرآنی و نیز ممانعت از اسراف، در حوزه برق خانگی برای نخستین بار در کشور یک هزار و 500 مگاوات صرفه‌جویی مصرف داشتند؛ این در حالی‌است که در سال‌های گذشته در این حوزه پنج درصد رشد مصرف را شاهد بودیم.

وی در ادامه با اشاره به تشکیل شورای فرهنگی در وزارت نیرو، اظهارداشت: مبنای اصلی برنامه‌ریزی این شورا کارکنان، مهندسین، خانواده‌های کارکنان صنعت آب و برق را دربر می‌گیرد؛ در این راستا می‌توان به اقدامات صورت گرفته در حوزه ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، امر به معروف و نهی از منکر، ستاد غدیر، هیئت‌های مذهبی نورالعباس(ع)، اربعین حسینی(ع)، فعالیت های ورزشی و به ویژه فعالیت‌های قرآنی اشاره کرد.

حیدری یادآور شد: در زمینه فعالیت‌های قرآنی در وزارت نیرو اقدامات بسیار ارزشمند و موثری در طی این سال‌ها صورت گرفته است؛ هم‌اکنون برای هریک از شرکت‌های فنی- مهندسی و مادرتخصصی یک مسئول امور فرهنگی، دینی، مذهبی و قرآنی درنظر گرفته شده است و روزانه  شاهد برگزاری 900 اقامه نماز در کل شرکت‌های تابعه وزارت نیرو در سراسر کشور هستیم و در بخش قابل توجهی نیز قرآن تلاوت می شود.

وی همچنین به تاسیس مرکز قرآنی در وزارت نیرو اشاره کرد و اظهار داشت: در سال جاری یک مرکز قرآنی در این وزارتخانه تاسیس و دستورالعمل فعالیت های قرآنی مرتبط با آن ابلاغ شد و امروز در آستانه برگزاری چهاردهمین مسابقات قرآنی وزارت نیرو در سراسر کشور هستیم.

چهاردهمین مسابقات قرآنی وزارت نیرو با حضور حدود 7هزار شرکت کننده

رئیس شورای فرهنگی وزارت نیرو با بیان این که در چهاردهمین مسابقات قرآنی وزارت نیرو 6 هزار و 528 نفر حضور یافتند، گفت: این مسابقات در پنج رشته قرائت (تحقيق)، قرائت(ترتيل)، حفظ، تفسير و تحقيق موضوعی برگزار می‌شود که 266 نفر از مراحل استانی به مرحله کشوری و نهایی راه یافتند.

وی ضمن قدردانی از اهتمام ویژه وزیر نیرو به منظور توسعه و ترویج امور فرهنگی و قرآنی، افزود: در تابستان سال 1400 مردم به جهت خاموشی‌های سراسری دچار چالش‌هایی شده بودند اما با آغاز به کار دولت سیزدهم و همکاری ریاست محترم جمهوری، مجلس شورای اسلامی واعضای هیات دولت، خوشبختانه در تابستان سال 1401 حتی یک مورد خاموشی برق خانگی نداشتیم.

وی در ادامه به راه‌اندازی کرسی‌های تلاوت، آموزش ترتیل و حفظ قرآن، تقدیر از قاریان و نخبگان صنعت آب و برق کشور، ایجاد مرکز ویژه حوزه عفاف و حجاب، اشاعه فرهنگ قرآنی در سطح جامعه و غیره اشاره کرد.

معاون وزیر نیرو از تعامل قرآنی وزارت نیرو با سایر نهادها و ارگان‌ها سخن به میان آورد و گفت: در دستورالعملی که به همه شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو ابلاغ شده، نسبت به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با نهادها و شخصیت‌های قرآنی با محوریت ترویج فرهنگ قرآنی و بهره‌مندی ازنظرات کارشناسی و تجربیات اشاره شده است. خوشبختانه در این باره شاهد همکاری مطلوبی با نهادهای قرآنی از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه و مرکز امور قرآنی صدا و سیما هستیم. در سطح استانی نیز جلسات قرآنی برگزار می‌شود و درتلاش هستیم تفاهم نامه‌های کاربردی و اجرایی را در این زمینه برقرار کنیم.

تنوع موضوعات تحقیق در چهاردهمین مسابقات قرآنی وزارت نیرو

وی با بیان این که موضوعات تحقیق موضوعی در چهاردهمین مسابقات قرآنی وزارت نیرو بسیار متنوع است، خاطرنشان کرد: رشته تحقيق موضوعی شامل موضوعات مهدویت در قرآن، سبک زندگی از منظر قرآن، نماز در قرآن، کار و اشتغال‌آفریني در قرآن و احادیث، اسراف و مدیریت مصرف آب از دیدگاه قرآن و احادیث، خانواده متعالی از دیدگاه قرآن و نیزعفاف و حجاب در قرآن و روایات می شود. این موضوعات بی‌تردید در صنعت برق و نیز بین کارکنان اثراث مثبتی را خواهد گذاشت.