بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از روند ارسال هنرکارت هنرمندان

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز با حضور در ساختمان هنرکارت، در جریان روند چگونگی تولید، توزیع و ارسال هنرکارت به هنرمندان سراسر کشور قرار گرفت.

به گزارش مهرگان پرس،سیدعباس صالحی در این بازدید با تبریک میلاد حضرت زهرا (س) و ایام دهه فجر گفت: هنرکارت بستری سریع، مطمئن و شفاف برای خدمات رسانی به اهالی فرهنگ و هنر کشور به شمار می آید و از این طریق سعی شده کرامت هنرمندان حفظ شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: شعار ایران تهران نیست در جریان تولید و توزیع هنرکارت کاملا مشهود است و در همه بخش های فرهنگی و هنری به آن توجه شده است. صندوق اعتباری هنر هم با این نگاه که چگونه مسیر خدمات رسانی به حوزه هنرمندان کشور را گسترده تر، متنوع تر و شفاف تر کند، هنرکارت را شکل داد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در شورای معاونان وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی مقرر شد هرگونه خدمت رسانی به اصحاب فرهنگ و هنر از جمله حضور در سالن های سینما، همایش ها و ... از طریق هنرکارت صورت بگیرد و هنرمندان بدون گرفتار شدن در مسیر ثبت نام و ... برای حضور در این گونه برنامه ها با حفظ کرامت و شان و جایگاه شان از هنرکارت بهره ببرند.
وی تصریح کرد: البته بقیه وزارخانه ها و حتی شرکت ها و موسسات خصوصی و عمومی هم اگر بخواهند در قالب خدمت رسانی به هنرمندان اقدامی داشته باشند می توانند از طریق هنرکارت بستر خدمات رسانی خود را فراهم کنند و از این طریق حس کنند بستر آماده، سریع، مطمئن و شفاف وجود دارد تا بتوانند برای ارتباط با جامعه هنرمندان مسیر خوبی را طی کنند.
در این بازدید سیدحسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گزارشی از روند چگونگی شکل گیری، تولید و توزیع هنرکارت ارائه کرد.
وی گفت: با توجه به سیاست صندوق در گسترش عادلانه و تسهیل ارائه خدمات به اعضای صندوق اعتباری هنر، شرکت هنرکارت با هدف استفاده از راهکارهای شبکه مالی و اعتباری و ارائه ی خدمات بدون محدودیت زمانی و جغرافیایی در سال 98 ایجاد شد. 
سیدزاده با اشاره به دامنه ی گسترده ارتباطی صندوق تصریح کرد: طی 3 سال اخیر اعضای صندوق بیش از 2 برابر شده است. طی سفرهای حمایتی بدنبال شناسایی افراد مستعد در نقاط مختلف کشور خصوصاً در مناطق کم برخوردار بودیم تا از خدمات صندوق برخوردار شوند. هدف ما بر این اساس برنامه ریزی شد تا ضمن ارتباط پیوسته و مستمر با 80 هزار خود ، فاصله مان را نیز کمتر کنیم. هنرکارت حاصل پیگیری های دو سال است که به ثمر نشست.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ادامه گفت: پیش از این طراحی هنر کارت چندین بار انجام شده بود اما به نتیجه نرسیده بود. طی دوسال گذشته با نشست های مختلفی که با نهادهای مالی و اعتباری و صنوف فرهنگی و هنری برگزار شد، شرایط اجرایی این طرح را با در نظر گرفتن مطالبات اصحاب فرهنگ و هنر و برطرف نمودن نقاط ضعف گذشته فراهم کنیم. در مرحله اول هنرکارت بعنوان کارت شناسایی و هویتی معتبر و در مرحله دوم بعنوان کارت مالی و اعتباری در نظر گرفته شد.
وی تصریح کرد: براساس این اقدام کمک و خدمت رسانی به هنرمندان از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت عادلانه و شفاف صورت می گیرد و در مواقع ضروری از جمله ایام کرونا می توان از آن بهره برد.
سیدزاده با اشاره به آمار ثبت نام ها در سامانه این کارت، ادامه داد: براساس فراخوان های صندوق که از شهریورماه سالجاری آغاز شد بیش از 82 هزار نفر از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران کشور در سامانه هنرکارت ثبت نام کرده اند و از این تعداد 68 هزار نفر در بانک حساب افتتاح کرده اند.
وی گفت: تاکنون قریب به 14 هزار کارت برای هنرمندان تولید و توزیع شده است. 50 هزار کارت آماده ارسال در تهران و استان ها و شهرستان های سراسر کشور است.
سیدزاده ادامه داد: برای صدور نهایی هنرکارت 6 مرحله تست داریم تا در روند تولید و توزیع آن مشکلی پیش نیاید. در این کارت رسته ها کاملا تفکیک شده است. برای مرحله توزیع نیز با همفکری مدیران کل ادارات فرهنگ و ارشاداسلامی و صنوف تخصصی تصمیم گرفته شد توزیع کارت ها به تفکیک هراستان و از طریق ادارات کل و صنوف تخصصی در تهران انجام شود.
وی با اشاره به روند تولید و توزیع هنرکارت ادامه داد: فرایند تولید و توزیع این کارت به دلیل چند منظوره بودن آن پیچیده است. شبیه این کار در کشور صورت نگرفته است و این کارت دارای بارکدی است که در مقاطع مختلف از جمله حضور در همایش ها، سالن های سینما، تئاتر و ... قابل استفاده است. هنرمندان پس از فعال سازی فعال سازی از طریق ارسال پیامک با شماره تلفن همراه خود می توانند از خدمات کارت استفاده کنند.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به محدودیت فعالیت مراکز فرهنگی و هنری پس از شیوع ویروس کرونا در کشور گفت: با توجه به مشکلات اصحاب فرهنگ و هنر با پیگیری های وزیر محترم ارشاد و مجموعه دولت پرداخت کمک هزینه ایام بیکاری ناشی از شیوع ویروس کرونا به اعضای صندوق در قالب هنرکارت محقق شد. براین اساس برای ثبت نام کنندگان هنرکارت افتتاح حساب انجام شد و مبلغ 15 میلیون ریال برای تمامی اعضای صندوق در نظر گرفته شد و برای هنرمندان دارای نشان درجه یک هنری مبلغ 50 میلیون ریال واریز شد.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر تاکید کرد: برای جبران خسارت های ناشی از کرونا صندوق بسته های حمایتی ویژه ای از جمله پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی سه ماهه نخست سال 99، پرداخت حق بیمه درمان تکمیلی فصل تابستان، برخورداری اعضای صندوق از بیمه نامه کرونا و پرداخت تسهیلات بلاعوض و قرض الحسنه ضروری در نظر گرفت. بدنبال غنی کردن ارائه خدمات از طریق هنرکارت هستیم. با مجموعه های مختلف در کشور برای ارائه خدمات به اعضای صندوق در حال رایزنی هستیم. با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم رایزنی های مورد نیاز انجام شده و ایشان به بانک های زیرمجموعه دستور داده اند تا به هنرمندان دارای هنرکارت تسهیلات قرض الحسنه بانکی ارائه شود.
صالحی در پایان از سیدحسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و تمامی دست اندرکاران این اقدام تقدیر و تشکر کرد و گفت: هنرکارت اقدام مهمی است ولی در آغار راه است و به اهتمام بیشتری در این مسیر نیاز است تا خدمت رسانی به هنرمندان به صورت پیوسته صورت بگیرد.
در این بازدید به صورت نمادین از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هنرکارت برخی از هنرمندان دارای نشان درجه ۱ هنری حاضر در برنامه از جمله آتیلا پسیانی، جانگیر الماسی، فاطمه راکعی، بتول قنبری مهر، فریدون عموزاده خلیلی، عصمت میلانی... اهدا شد.
در این بازدید مهدی محمدی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل حوزه وزارتی، همایون امیرزاده رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیکنام حسین پور مدیرعامل صندوق هنرمندان پیشکسوت، منوچهر شاهسورای، حمیدرضا نوربخش، شهرام گیل آبادی و برخی از مدیران و دست اندرکاران تولید هنرکارت حضور داشتند.