تامین برق تابستان ۱۴۰۰ در استان مرکزی منوط به مدیریت مصرف

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی گفت: تامین برق تابستان ۱۴۰۰ منوط به مدیریت مصرف همه بخش‌ها به‌ویژه صنایع استان است.

به گزارش مهرگان پرس،سعید فرخی در جلسه کار گروه گذر از پیک مصرف برق ۱۴۰۰، با بیان این مطلب افزود: با توجه به شرایط حساس پیش‌رو، تامین برق بدون مشارکت صنایع و مردم استان محقق نخواهد شد.
وی با بیان اینکه در سال ۹۹ دستگاه‌های اجرایی همکاری خوبی با صنعت برق برای گذر از پیک مصرف داشتند، امسال هم همه باید با برنامه‌ریزی دقیق پای کار باشند.
فرخی با بیان اینکه مصرف برق کشور گرچه به دلیل گرمای زودرس، از همان اوایل فروردین ماه روند متفاوت به خود گرفته و روند افزایشی مصرف به همراه گسترش بیماری کرونا در کشور نیز نگرانی‌هایی را درباره امکان تامین به موقع برق ایجاد کرده است، لذا عبور از این بحران مستلزم مشارکت مردم به ویژه الزام صنایع استان در طرح‌های صرفه‌جویی مصرف برق است.

ضرورت اسقرار مولدهای اضطراری تامین برق در مراکز حساس
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری مرکزی نیز گفت: وجود مولدهای اضطراری تامین برق در مراکز حساس وحیاتی آسیب پذیری ها را کاهش می‌دهد و ضرورتی جدی است.
مسعود فراهانی افزود: همه دستگاه ها به ویژه مراکز حساس و حیاتی خود را مجهز به مولدهای اضطراری کنند تا در زمان بروز قطع برق،آسیب کمتری ببیند و وقفه ای در ارایه خدمت نداشته باشند.

کاهش روشنایی مازاد معابر و پارک ها
مدیرکل مدیریت بحران استانداری مرکزی هم بر کاهش روشنایی مازاد پارک‌ها، معابر و روشنایی بین راهی تاکید کرد.
حمید غیاثی با بیان اینکه خاموش کردن یک لامپ اضافی می‌تواند زمینه صرفه‌جویی 10 درصدی را در استان مهیا کرده و از خاموشی‌ها جلوگیری کند، افزود: از شهروندان انتظار داریم با مدیریت مصرف و صرفه‌جویی در مصرف انرژی به همکاران شرکت تو زیع نیروی برق کمک کنند تا نیازهای انرژی تامین شود.

تامین برق تابستان امسال با شرایط کنونی بسیار دشوار است
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: تامین برق و گذر از پیک مصرف تابستان امسال با شرایط کنونی، بسیار حساس، دشوار و سخت است.
محمد اله داد افزود: تامین برق پایدار به دلیل شرایط ناشی از کرونا به‌ویژه ضرورت بسیار بالای تامین برق مراکز درمانی و همچنین کم آبی سدها، افزایش گرمای هوا و قرار داشتن در ایام انتخابات، نسبت به سال‌های گذشته بسیار بیشتر است.
مدیر عامل شرکت توزیع برق استان مرکزی، مصارف روزافزون استخراج غیرمجاز رمز ارزها، فروش 20 هزار انشعاب به متقاضیان و همچنین رشد مصرف 180 مگاواتی در بخش‌های صنعت و کشاورزی و تداوم شرایط کرونایی و حضور طولانی تر مشترکان در منازل از دلایل اصلی افزایش بار و مصرف در سال جاری است.
وی با بیان اینکه در استان مرکزی در روزهای آغازین اردیبهشت سال جاری ۲۴ درصد رشد مصرف در بازه زمانی مشابه نسبت به سال قبل داشته‌ایم، افزود: ۷۰ درصد مصرف برق در حوزه تولید است، لذا همکاری صنایع یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای گذر موفق از پیک ۱۴۰۰ است.
اله داد گفت: تنظیم برنامه کاری هفتگی صنایع برای کاهش مصرف برق به صورت یک روز در هفته برای تابستان پیش رو ضروری است.
​در این جلسه بر انسجام بیشتر دستگاه‌های اجرایی بر نظارت مدیریت مصرف برق، قطع برق مزارع ماینرها، اطلاع رسانی جدی و مستمر صداو سیما، تغییر ساعات کاری ادارات در تابستان و مشارکت جهاد کشاورزی جهت جلب همکاری کشاورزان تاکید شد‌.

منبع: پاون