تاکید وزیر نیرو بر حمایت از دانش‌بنیان‌ها برای حل مسائل صنعت آب و برق

وزیر نیرو بر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بر اساس نیازمندی‌های صنعت آب و برق و در راستای حل مسائل موجود آن تاکید کرد.

به گزارش مهرگان پرس "علی‌اکبر محرابیان" در جلسه پانزدهم ستاد راهبری و هماهنگی حمایت از تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین در صنعت آب و برق اظهار کرد: «حمایت از شرکت‌های دانش بنیان باید بر اساس نیاز صنعت و در راستای حل مسائل وزارت نیرو متمرکز بوده و لازم است در این خصوص اولویت‌بندی مسائل آب و برق صورت گیرد».
وی خاطرنشان کرد: بررسی روند توسعه صنعتی در کشورهای پیشرفته و همچنین ایران نشان می‌دهد که علم، پژوهش و فناوری می‌تواند نقش مؤثری در پیشرفت همه‌جانبه کشور و رشد تولید ناخالص ملی ایفا کند.
محرابیان با اشاره به این که آمارها همچنین نشان‌دهنده پیشرفت محسوس کشور در حوزه علم و پژوهش است، افزود: دستاوردهای علمی باید تبدیل به محصول فناورانه شده و حمایت‌های دولت و سایر ارکان حاکمیتی از عناصر زیست‌بوم نوآوری در جهت رفع نیازمندی‌های صنعتی و اقتصادی کشور باشد.
وزیر نیرو تأکید کرد: در وزارت نیرو با همین رویکرد، توسعه کمی و کیفی شرکت‌های دانش‌بنیان به ویژه در محورهای بهینه‌سازی و مدیریت مصرف، رشد بهره‌وری و کاهش تلفات، هوشمندسازی و تکمیل زنجیره ارزش صنعت آب و برق مورد توجه قرار دارد.
وی در این رابطه به محورهایی چون بومی­‌سازی و خودکفایی در بخش‌های استراتژیک، استحصال آب­های ژرف و نامتعارف، بازیافت پساب، توسعه آب­‌شیرین­‌کن­‌ها، کاهش تلفات در زنجیره تولید و شبکه آب و برق و انرژی­‌های تجدیدپذیر اشاره کرد و افزود: تبادلات انرژی با کشورهای همسایه و صادرات کالا و خدمات مهندسی دیگر محورهایی است که در رویکردهای دانش بنیانی حوزه آب و برق محور توجه است.
محرابیان در رابطه با سیاست‌های حمایتی وزارت نیرو از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در صنعت آب و برق نیز خاطرنشان کرد: در سال جاری اختصاص تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور حوزه آب و برق از منابعی چون بند "ط" تبصره 15 قانون بودجه برنامه‌ریزی و اجرایی شد.
وزیر نیرو ادامه داد: همچنین برنامه‌ریزی برای تبدیل صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق و انرژی به صندوق پژوهش و فناوری نیرو در جهت توسعه منابع و تسهیلات به تمامی بخش‌های صنعت آب و برق در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد.
به گفته وی علاوه بر این، توانمندسازی صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق و انرژی، توانمندسازی دانش‌بنیان‌های فعال در مراکز رشد پژوهشگاه نیرو، راه‌اندازی پارک علم و فناوری نیرو و نیز کارخانه نوآوری آب و برق به عنوان عناصر اصلی زیست‌بوم فناوری نیرو مورد توجه بوده است.
محرابیان احصا و اولویت‌بندی طرح‌های پیشران صنعت آب و برق و بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانشگاهی را بخش دیگری از اقدامات و برنامه‌های حمایتی وزارت نیرو در جهت شکل‌گیری هسته‌های فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان ذکر کرد.