تخفیف 100 درصدی آب‌بها برای چهار میلیون نفر مشترک کم‌مصرف

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در نشستی با خبرنگاران، از «طرح ملّی آب امید» رونمایی کرد و گفت: این طرح به ابتکار وزارت نیرو تدوین شده و بر اساس آن به مشترکان خانگی کم‌مصرف، تخفیف صد درصدی آب‌بها تعلق می‌گیرد.

به گزارش مهرگان پرس،حمیدرضا جانباز در جمع خبرنگاران افزود: تخفیف طرح ملی آب امید به مشترکانی اختصاص می‌يابد که مصرف ماهانه آن‌ها حداکثر تا یک سوّم الگوی مصرف است.
 وی گفت: این طرح شامل سکونت‌گاه‌های غیردائم مانند ویلاها نمی‌شود.
مدیرعامل آبفای کشور همچنین پیش‌بینی کرد: حدود ۱۵ درصد از مشترکان، بالغ بر حدود چهار میلیون نفر، از طرح تشویقی فوق بهره‌مند خواهند شد. 
به گفته وی در کنار بسته‌های معافیت پیشنهادی، در این طرح راهکارهای مناسب آموزشی و توسعه فرهنگ استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف آب در نظر گرفته شده است.
جانباز همچنین با تقسیم مشترکان به سه گروه خوش‌مصرف، پرمصرف و بدمصرف، اظهار کرد: اعضای گروه سوم معادل ۶ درصد جمعیت کشورند، اما ۱۸ درصد آب موجود را مصرف می‌کنند.
 وی افزود: این مشترکان شش ماه فرصت خواهند داشت که الگوی مصرف خود را اصلاح کنند؛ در غیر این صورت پس از طی این مدت نرخ آب‌بهای جدیدی برای این گروه محاسبه و اِعمال خواهد شد.
جانباز با تأکید بر اینکه روح حاکم بر طرح، اصلاح الگوی مصرف است نه افزایش آب‌بها، عنوان کرد: هنوز مبلغ آب‌بهای مشترکانِ بدمصرف تعیین نشده است.
 به گفته مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور، مصرف آب این گروه از مشترکان بیش از دو برابر الگوی مصرف است. 
گفتنی است، به استناد مصوبه هیئت وزیران، الگوی مصرف معادل حداکثر ۱۵۰ لیتر آب روزانه به ازای هر نفر است. همچنین بر اساس استانداردهای بین‌المللی، نیاز پایه بهداشتی و شُرب هر فرد معادل ۵۰ لیتر آب در شبانه‌روز است. در حال حاضر، تعداد مشترکان آب کشور حدوداً برابر با ۲۶ میلیون و ۳۰۰ هزار مشترک و مصرف کل آب سالانه حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار متر مکعب است.

منبع:پاون