توسعه ظرفیت‌های آبی کردستان در دستور کار است

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه توسعه ظرفیت‌های آبی کردستان در دستور کار است، گفت: سال گذشته طرح آبرسانی از سد آزاد به شهر سنندج به عنوان مطالبه عموم مردم، تنها 15 درصد پیشرفت داشت، اما پس از انعکاس مطالبه مردم به رئیس جمهور و تأکید ایشان به تأمین مالی طرح خارج از ردیف‌های بودجه، امروز شاهد بهره برداری از پروژه آبرسانی به شهر سنندج هستیم.

به گزارش مهرگان پرس، "علی‌اکبر محرابیان" در حاشیه آیین بهره‌برداری از طرح بزرگ آبرسانی از سد آزاد به شهر سنندج و در مراسم دیدار رئیس جمهور با مردم، با اشاره به اینکه استان کردستان با زنان و مردان غیور، وفادار و آگاهی که در آن زندگی می‌کنند، ظرفیت‌های بالقوه فراوانی برای توسعه دارد، گفت: کردستان سرزمین فرهنگ و هنر است و خدمتگزاری به مردم این استان بزرگترین مدال برای دولتمردان است.
وزیر نیرو با تأکید بر ظرفیت‌های عظیم این استان برای توسعه، ادامه داد: کشاورزی، باغداری، معدن، جاذبه‌های گردشگری و... از جمله نعمت‌های الهی است که فرصت‌های توسعه را در این استان افزایش داده است.

"آب" کلید توسعه ظرفیت‌های کردستان است
وی در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه کلید توسعه این ظرفیت‌ها "آب" است، افزود: مردم استان در حوزه تأمین منابع آب با کیفیت تقاضا‌های به حقی داشته‌اند و با توجه به بارش‌های مطلوبی که در این استان وجود دارد، لازم بود با استفاده از این نعمت الهی اقداماتی در مسیر توسعه کردستان انجام شود.
محرابیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اولین سفری که در دولت سیزدهم به استان کردستان داشت، گفت: در اولین سفر به همراه استاندار و نمایندگان مجلس از طرح‌های آب در حال اجرا و فاقد پیشرفت در استان دیدار کردیم و پس از بررسی‌ها نسبت به دسته بندی این طرح‌ها بر اساس اولویت‌ها اقدام شد.
وی در ادامه تصریح کرد: یکی از طرح‌های اولویت‌دار استان در حوزه آب، طرح بزرگ آبرسانی به سنندج بود که بیشترین خواسته مردم نیز مرتبط با همین طرح بود، چرا که سابق بر این آب شرب شهر سنندج از سد قشلاق تأمین می‌شد و آب آن سد بخاطر تغذیه‌گرا شدن دچار مشکلاتی مانند بو و طعم بد شده بود.

سال گذشته این پروژه تنها ۱۵ درصد پیشرفت داشت
وزیر نیرو پیرامون فرایند پیگیری پروژه آبرسانی به سنندج از سد آزاد نیز گفت: زمان بازدید ما از طرح در سال گذشته این پروژه تنها ۱۵ درصد پیشرفت داشت، لذا خواسته مردم به دولت و شخص رئیس جمهور منتقل شد و با تأکیدات رئیس جمهور مبنی بر تأمین مالی طرح خارج از ردیف‌های بودجه، عملیات اجرای طرح سرعت گرفت.
محرابیان با اشاره به اینکه در ابتدای سال جاری پروژه آبرسانی به سنندج تنها ۳۵ درصد پیشرفت داشت، افزود: در طول ۸ ماه گذشته عملیات نهایی کردن پروژه به صورت ویژه پی گرفته شد و امروز شاهد بهره‌برداری از این طرح هستیم که به صورت معناداری کیفیت و کمیت آب سنندج را ارتقا خواهد داد.
وی در ادامه افزود: در حال حاضر آب شرب سنندج از دو تصفیه‌خانه شماره یک و دو تأمین می‌شود که تصفیه‌خانه شماره یک راه‌اندازی شده و ۶۰ درصد از آب شرب شهر از طریق منابع آبی جدید تأمین می‌شود و در ادامه با تخلیه کل شبکه از آب شرب سد قشلاق شاهد بهبود کیفیت و کمیت آب در کل شهر خواهیم بود.
وزیر نیرو در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به پیگیری سایر طرح‌های آبی استان از سوی وزارت نیرو اضافه کرد: مجموع طرح‌های آبرسانی استان مد نظر هستند و امیدواریم تا پایان دولت هر چند ماه یک بار شاهد بهره‌برداری از این طرح‌ها باشیم.