تکمیل طرح‌های ناتمام از دغدغه‌های بخش آب کشور است

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: شرایط آب کشور شرایط ویژه‌ای است و مدیریت آب کشور هم باید ویژه باشد.

به گزارش مهرگان پرس،"محمد جوانبخت" در نشست وزیر نیرو با مدیران صنعت آب و آبفای کشور، با بیان اینکه مدیریت شرایط ویژه آب در کشور نیازمند یک برنامه‌ریزی ویژه است، افزود: امروز یکی از اصلی‌ترین موضوعات ما تسریع در اجرا و اتمام طرح‌ها و پروژه‌های نیمه تمام در کشور است و مدیران آب کشور به عنوان بازوان اجرایی باید در این زمینه با جدیت عمل کنند.
جوانبخت با اشاره به صرف اعتباری بالغ بر 71 هزار میلیارد تومان برای اجرای این پروژه‌ها در کشور گفت: با اینکه اعتبارات فراوانی برای اجرای این طرح‌ها در کشور صرف شده است، هنوز نتایج و تأثیرات مثبت آنها بر مدیریت منابع آب دیده نشده است.
وی افزود: برای این منظور بسته‌ای تحت عنوان طرح‌های قابل بهره‌برداری بخش آب در دستور کار قرار گرفته است که از جمله اهداف آن اجرای 67 سد با حجم مخزن 10 هزار و 800 میلیون مترمکعب و حدود هفت هزار و 700 میلیون مترمکعب تنظیم آب، احداث 30 هزار شبکه آبیاری، تآمین آب شرب 10 هزار روستا با برخورداری کمتر از 90 درصد آب، تأمین آب شرب پایدار برای 135 شهر با اجرای 32 تصفیه‌خانه، احداث 69 تصفیه‌خانه فاضلاب و ... است.
جوانبخت تأمین اعتبار، بازنگری در اجرای برخی پروژه‌ها و مشکلات قراردادی را از چالش‌های مهم مدیران در اجرای این طرح‌ها برشمرد و اظهار کرد: اعتبارات مورد نیاز برای اتمام این پروژه‌ها بالغ بر 296 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده و راهکارهایی هم برای آن در نظر گرفته شده است، اما کارگروه راهبری در سطح ملی به طور گسترده تأمین اعتبارات را پیگیری خواهد کرد.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا ادامه داد: وضعیت آب کشور در شرایط بحرانی است و مجموعه مدیریت بخش آب کشور به عنوان یک ظرفیت دولتی و حاکمیتی با کار و تلاش بسیار می‌تواند در بهبود شرایط، مؤثر واقع شود.
جوانبخت افزود: همه ما به عنوان پیشانی مدیریت آب کشور باید به مدیریت صحیح و بهینه منابع آب، مدیریت مصرف و تقاضا و موضوع تخصیص آب به شکل یک ضرورت نگاه کرده و با برنامه‌ریزی صحیح به عبور از این شرایط کمک کنیم.
وی بر اجرای مصوبات کارگروه سازگاری با کم آبی و اجرای صحیح طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی و حفاظت از رودخانه‌ها تأکید کرد و گفت: در این شرایط مدیران باید بکارگیری نیروهای متخصص، متعهد، دلسوز و کارآمد را در اولویت قرار دهند.

پاون