جایگزینی پساب با 180 میلیون مترمکعب آب مصرفی در فضای سبز پایتخت/ امکان اتصال 700 روستای خوزستان به شبکه آبرسانی پایدار

معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: فضای سبز شهر تهران طی یک سال حدود 180 میلیون متر مکعب آب مصرف می‌کند که طبق تفاهم‌نامه وزارت نیرو و شهرداری تهران، پساب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب جایگزین این میزان آب می‌شود.

به‌گزارش پایگاه خبري مهرگان پرس، "قاسم تقی‌زاده خامسی" در برنامه تلویزیونی سلام صبح بخیر شبکه سه سیما با اشاره به امضای تفاهم‌نامه وزارت نیرو با شهرداری تهران که چهارشنبه هفته گذشته به امضا رسید، حرکتی مثبت در جهت مصرف بهینه منابع آب و توسعه فضای سبز دانست و گفت: قبل از این اتفاق، شهرداری تهران تنها 3.5 درصد از پساب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهر تهران را استفاده می‌کرد که بعد از اجرای این تفاهمنامه این عدد به 60 درصد خواهد رسید.
وی با بیان اینکه این تفاهم‌نامه یک تغییر مکانیسم در آبیاری فضای سبز شهر تهران خواهد بود، افزود: فضای سبز شهر تهران در یک سال حدود 180 میلیون متر مکعب یعنی معادل ظرفیت تمام دریاچه سد کرج آب مصرف می‌کند و جایگزینی پساب باعث حفظ منابع آب زیرزمینی و استفاده بهینه از منابع آب موجود در سایر بخش‌ها خواهد شد.
تقی زاده خامسی با اشاره به عملکردهای مهم حوزه آب کشور، اظهار کرد: وزارت نیرو درحوزه آب توانسته عملکرد بزرگی را انجام دهد که ساخت تصفیه‌خانه آب در 30 روز و اتصال هر هفته 30 روستا به شبکه آبرسانی پایدار در کشور از جمله این عملکردهاست.
وی پیشرفت خدمات حوزه آب و برق را از اول انقلاب 10 برابر عنوان کرد و گفت: اگر اول انقلاب 19 سد داشتیم امروز توانستیم این عدد را به 190 سد در کشور برسانیم.
تقی زاده خامسی افزود: اگر در اوایل دولت یازدهم آبرسانی پایدار شامل 900 هزار نفر در روستاها می‌شد، امروز بیش از 8 میلیون نفر از آب پایدار سالم برخوردار هستند.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به حل مشکل روستاهای دچار تنش آبی نیز خاطرنشان کرد: 6 هزار روستا با تانکر آبرسانی می‌شود، اما از نظر توانایی فنی و اجرایی، اگر اعتباری در اختیار ما باشد می‌توانیم 700 روستای خوزستان را به شبکه آبرسانی پایدار متصل کنیم.
وی با بیان اینکه در کشور تغییر اقلیم صورت گرفته است، گفت: کشور ایران در نواحی خشک و نیمه خشک جهان قرار گرفته و از طرفی بیشتر جمعیت کشور در فلات ایران یعنی نقطه کم آب کشور قرار دارد.