جمع آوري ۱۹۰ میلیون مترمکعب فاضلاب  از سطح تهران توسط تصفيه خانه بهرام

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در آئین بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب غرب تهران (فیروز بهرام) که با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس‌جمهوری انجام شد، از جمع‌آوری ۱۹۰ میلیون مترمکعب فاضلاب از سطح شهر تهران توسط تصفیه‌خانه بهرام خبرداد كه به ارتقای منابع آب زیرزمینی و نیز سطحی تهران کمک قابل توجهی می‌کند.

به گزارش مهرگان پرس،"محمدرضا بختیاری" افزود: این پروژه عظیم که دومین تصفیه‌خانه بزرگ فاضلاب کشور محسوب می‌شود، شامل سه سامانه شبکه، تونل و تصفیه‌خانه است که با ۹ هزار میلیارد تومان اعتبار حدود دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت تهران را زیر پوشش شبکه جمع‌آوری فاضلاب می‌برد.
به گفته بختیاری، در این پروژه ۱۷۰۰ کیلومتر شبکه اصلی و فرعی فاضلاب به طول 12 کیلومتر در بالادست تونل اجرا شده است.
بختیاری قابلیت همزمان تصفیه فاضلاب و حذف آلاینده‌ها، فسفات و نیتروژن را از جمله امتیازهای این طرح دانست که امکان استفاده همزمان در صنعت و کشاورزی را فراهم می‌کند.
مدیرعامل آبفای استان تهران درباره سایر ابعاد مثبت این پروژه گفت: ظرف چند ماه آینده ۱۳۰ حلقه چاه آب (معادل حجم سد لتیان) را به نفع سفره‌های زیرمینی آب از مدار خارج خواهیم کرد.
همزمان با آئین افتتاح بهره‌برداری دومین تصفیه‌خانه بزرگ فاضلاب کشور، فاز دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهر پردیس نیز وارد مدار بهره‌برداری شد.
مدیرعامل آبفای استان تهران در این باره گفت: گرچه تصفیه‌‌خانه فاضلاب پردیس به لحاظ ابعاد با تصفیه‌خانه فاضلاب غرب تهران قابل مقایسه نیست، اما به لحاظ ویژگی‌های خاص شهر پردیس و این‌که در حوضه رودخانه جاجرود واقع شده است، سهم زیادی در ارتقای کیفی منابع سطحی آب خواهد داشت.