خاموشی‌های برخی مناطق صفر شده است/ آمادگی وزارت نیرو برای واگذاری ۴ نیروگاه

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: در برخی از مناطق کشور تا حدودی خاموشی‌ها یا کم شده یا به صفر رسیده است.

به گزارش مهرگان پرس،فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ، با اشاره به پیگیری‌های این کمیسیون برای کاهش خاموشی‌های اخیر گفت: هفته گذشته جلسه‌ای را با وزیر نیرو در کمیسیون در این زمینه داشتیم که با توجه به مصوبات آن جلسه وزارت نیرو روز گذشته به 13 واحد از صنایع مجوز تولید بیش از 10 هزار مگاوات برق را داد.

وی ادامه داد: مقرر شد این صنایع برق خودشان را از طریق نیروگاه‌هایی که احداث می‌کنند تأمین و در مواقعی که برق مازاد داشته باشند به شبکه سراسری کشور تحویل دهند.

نماینده اندیمشک در مجلس با اعلام اینکه "طبق مذاکره‌ای که با وزیر نیرو داشتیم قرار شد به‌نحوی اقدام شود که بخش خصوصی اگر بخواهد به صادرات برق اقدام کنند موانع صادرات برطرف شود"، عنوان کرد: اگر این اقدام انجام شود بخش خصوصی در مواقع لزوم می‌تواند برق ارزان به شبکه وارد کند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به واگذاری چند نیروگاه به بخش خصوصی اظهار داشت: 4 نیروگاه داریم که 4 هزار مگاوات تولید برق گازی دارند طی جلسه‌ای که روز گذشته با وزیر داشتیم آنها این آمادگی را اعلام کردند که این نیروگاه‌ها را به صنایعی که آمادگی دارند واگذار کنند و بخش بخار آنها را که حدود 2000 مگاوات است راه‌اندازی کنند و از طریق واگذاری این 4 نیروگاه منابعی را که به دست می‌آید صرف تکمیل سایر نیروگاه‌های نیمه‌تمام کنند.

حسنوند با اعلام اینکه مصوبات جلسه هفته گذشته کمیسیون با وزیر نیرو تا حدودی اجرایی شده است، افزود: در جلسه روز گذشته با وزیر نیرو مصوبات هفته گذشته کمیسیون بند به بند مورد بررسی قرار گرفت که مشخص شد بخش‌های کوتاه‌مدت برای کاهش خاموشی‌ها بخشی‌شان اجرا شده و بخشی نیز در حال اجرا شدن است و در برخی از مناطق کشور تا حدودی خاموشی‌ها یا کم شده یا به صفر رسیده است.

وی تصریح کرد: امیدواریم با اقداماتی که در روزهای آینده صورت می‌گیرد باقی مصوبات جلسه هفته گذشته کمیسیون نیز عملیاتی شود تا شاهد کاهش خاموشی‌ها در سراسر کشور باشیم.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: در ارتباط با اتفاقات اخیر نیز گزارشی را تدوین و تقدیم رئیس مجلس و نمایندگان خواهیم کرد.

منبع:  تسنیم