خبر خوش ۶۷۰ میلیون مترمکعبي آب به دریاچه ارومیه

بهروز مرادي ،معاون برنامه‌ریزی و نظارت شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران از انتقال ٦٧٠ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: برنامه‌هایی را در راستای احیای دریاچه ارومیه در دستور کار داریم.

به گزارش مهرگان پرس،"بهروز مرادی" در جمع خبرنگاران با بیان اینکه وزارت نیرو برنامه‌هایی را  برای احیای دریاچه ارومیه در نظر دارد که با اجرای کامل این برنامه‌ها وضعیت دریاچه ارومیه بهتر می‌شود، اظهار کرد: در این راستا ساخت تونل ۳۶ کیلومتری زاب در حال اجرا بوده که حدود ۱۳۰ متر از این تونل باقی مانده است و پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال به‌ اتمام برسد.
وی با بیان اینکه احداث دو تصفیه‌خانه‌ ارومیه و تبریز نیز در راستای احیای دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین طرح زیست محیطی کشور در دستور کار قرار دارد، گفت: با انجام این دو پروژه ۱۱۴ میلیون متر مکعب آب به دریاچه منتقل خواهد شد. 
به گفته وی، امیدواریم این پروژه نیز تا پایان سال آبی به اتمام  برسد و در مجموع بتوانیم شاهد انتقال ٦٦٧ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه باشیم.
وی در خصوص برآورد هزینه‌هایی که تاکنون توسط وزارت نیرو برای اجرای این فعالیت‌های سازه‌ای صورت گرفته است، گفت: حدود ٦٠٠٠ میلیارد تومان تاکنون هزینه شده که حدود ۱۴۳۰ میلیارد تومان آن برای ساخت تونل بوده است.
مرادی خاطرنشان کرد: سد کانی‌سیب و تونل مربوطه که حدود ٥٥٦ میلیون متر مکعب آب را از طریق یک تونل، کانال و رودخانه متصل به دریاچه از حوزه زاب به دریاچه ارومیه انتقال می‌دهد مهم‌ترین منبع پایدار دریاچه ارومیه خواهد شد.