دریاچه ارومیه هنوز جان دارد/ شبهه تبدیل دریاچه ارومیه به معدن لیتیوم واقعیت دارد؟

سخنگوی صنعت آب کشور گفت: اینکه در هفته‌های اخیر در فضای مجازی مکررا اعلام شده دریاچه ارومیه به‌طور کامل خشک شده، درست نیست.

به گزارش مهرگان پرس، فیروز قاسم زاده افزود: دریاچه ارومیه هنوز به کمترین تراز تاریخ خود که در مهر 94 بود نرسیده است.
وی ادامه داد: وسعت آب دریاچه ارومیه هم اکنون 1000 کیلومتر مربع، تراز آب 1270.18 متر و حجم آب موجود در آن یک میلیارد و 360 میلیون مترمکعب است.

شبهه تبدیل دریاچه ارومیه به معدن لیتیوم واقعیت دارد؟
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت احیای دریاچه ارومیه گفت: عزم دولت سیزدهم برای احیای دریاچه و بازگشت به شرایط مطلوب جدی است و تمام تلاش خود را در این راستا به کار گرفته است.
سعید شهند با رد نظر غیر کارشناسی استخراج لیتیوم پس از خشک شدن منابع آبی نمکی، اظهار کرد: حتی اگر در کف دریاچه ارومیه معادن طلا نیز وجود داشته باشد، این امر توجیهی برای خشک شدن منابع آبی نیست.
وی با بیان اینکه هیچ اطلاعی از وجود لیتیوم در کف دریاچه ارومیه در دست نیست، افزود: دریاجه ارومیه سرمایه ملی است و با سلامت مردم رابطه مستقیمی دارد و احیای آن اولویت دولت است.
شهند یادآور شد: شخص رییس جمهوری حساسیت بالایی برای احیای دریاچه ارومیه دارد و در همین راستا معاون اول رییس جمهور مسوولیت مسقیم کارگروه ملی احیای دریاچه ارومیه را که از 15 سازمان و وزارتخانه تشکیل شده، بر عهده دارد.
وی ادامه داد: تمامی طرح‌های سخت افزاری و نرم افزاری احیای دریاچه ارومیه با جدیت تمام از سوی استاندار آذربایجان‌غربی که دبیری کارگروه ملی ستاد احیا را برعهده دارد، در حال اجرا است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی همچنین با تکذیب خشک شدن کامل دریاچه ارومیه اضافه کرد: تراز امروز دریاچه ارومیه وضعیت بهتری نسبت به کمترین تراز ثبت شده برای آن در سال 1394 دارد.

شبهه تبدیل دریاچه ارومیه به معدن لیتیوم
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در مورد تبدیل شدن دریاچه ارومیه به معدن لیتیوم گفت: تایید یا تکذیب بهره برداری از لیتیوم موجود در دریاچه ارومیه نیاز به بررسی جامع و کامل دارد، باید با جزئیات بیشتر این مسئله مورد توجه قرار بگیرد؛ تا پاسخی قانع کننده در این راستا به افکار عمومی داده شود.
سمیه رفیعی در مورد وجود فلز لیتیوم در آب دریاچه ارومیه گفت: طی سالیان دراز بهره‌برداری از دریاچه ارومیه مطلوب بسیاری از جریان‌های سرمایه‌داری در کشور بوده است؛ از برداشت آرتمیا تا زمزمه بهره برداری لیتیوم به منظور کسب سود اقتصادی که امروز سوژه رسانه‌های داخلی و خارجی شده است.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم افزود: برداشت لیتیوم از دریاچه ارومیه دور از ذهن  نیست؛ اما باید در نظر بگیریم لیتیوم موجود در دریاچه به قدری بوده که ارزش خشک کردن آن و تبدیل شدن آن را به معدن داشته باشد.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: تایید یا تکذیب بهره برداری از لیتیوم موجود در دریاچه ارومیه نیاز به بررسی جامع و کامل دارد، باید با جزئیات بیشتر این مسئله مورد توجه قرار بگیرد؛ تا پاسخی قانع کننده در این راستا به افکار عمومی داده شود.
نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: از سازمان محیط  زیست و ستاد احیای دریاچه ارومیه درخواست داریم که هر چه سریعتر این مسئله را مورد بررسی قرار داده و در برابر هجمهِ اخباری که طی روزهای گذشته در راستای تبدیل شدن نگین فیروزه‌ای آذربایجان به معدن لیتیوم منتشر شده گزارشی ارائه ونتایج آن را به مجلس ارائه دهد.
رفیعی در مورد بهره برداری از نمک غنی دریاچه ارومیه یادآور شد: دریاچه شور ارومیه می‌تواند منبع قابل توجهی برای بهره برداری سودجویانه باشد عده‌ای که فقط به فکر منافع خود هستند، از منابع نمک دریاچه گرفته تا آرتمیا و حتی لجن آن؛  امروز این دریاچه حال و روز خوبی ندارد و زمزمه‌های تبدیل شدن آن به معدن لیتیوم نیز بر وخامت اوضاع می افزاید.
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: سازمان محیط زیست و ستاد احیای دریاچه ارومیه به عنوان یکی از متولیان  اصلی، هر چه سریعتر نتایج بررسی‌های کارشناسی خود را مبنی بر وجود لیتیوم و ارزش اقتصادی آن در دریاچه ارومیه را به  مجلس گزارش داده و به سوژه سازی این دریاچه و نگرانی‌های مردم به ویژه  فعالان محیط زیست پایان دهند.

رئیس‌جمهور برای دریاچه‌ارومیه دستور ویژه صادر کند
امام جمعه تبریز گفت: دریاچه ارومیه به طرف خشک شدن کامل حرکت می‌کند و از رئیس جمهور درخواست می‌کنم به وزیر نیرو ماموریت ویژه داده تا حداقل پاسخی برای نگرانی مردم آذربایجان بدهند.
حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد علی آل هاشم در خطبه های نماز جمعه این هفته تبریز در مصلای امام خمینی(ره) این شهر با اشاره به اینکه مردم استان های آذربایجان شرقی و غربی نگران خشک شدن دریاچه ارومیه هستند، افزود:  همان گونه که رییس جمهور در سفر به آذربایجان شرقی در تبریز در مصاحبه پایان سفر اشاره کردند بحث دریاچه ارومیه بحث استانی و منطقه‌ای نیست بلکه مشکلی ملی و کشوری است.
وی گفت: امیدوارم وزیر نیرو حداقل با مردم صحبت کنند و مشکلات و اقدامات انجام شده در این ارتباط را با مردم در جریان بگذارند.
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم به اقدامات انجام شده برای احیای دریاچه ارومیه اشاره و بیان کرد: انتقال پساب تصفیه خانه فاضلاب تبریز به دریاچه ارومیه از جمله اقداماتی است که  انجام شده و طرح های دیگری نیز در دست اجراست که این اقدامات و نتایج آن باید برای مردم بیان شوند.