دستور رییس جمهور برای احیای خلیج گرگان هر چه سریعتر عملیاتی شود

در پنجمین جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور به ریاست معاون اول رییس جمهور راهکارهای تسریع در احیای خلیج گرگان و تالاب های میانکاله و گمیشان مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

به گزارش مهرگان پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رییس جمهور، "محمد مخبر" در این جلسه تالاب‌های کشور را نعمت و موهبتی الهی برای کشور توصیف کرد و گفت: متأسفانه این دارایی‌های خدادای در حال تخریب و از بین رفتن هستند که لازم است برای حفظ و نگهداری از این تالاب‌ها همه دستگاه های متولی با جدیت پای کار بیایند.
معاون اول رییس جمهور افزود: با وجود آنکه باید همه مردم کشور از  تالاب‌ها منتفع شوند اما متأسفانه شاهد آن هستیم که تالاب‌های کشور در معرض خشک شدن قرار دارند و اگر تدابیر لازم را برای حفظ، احیا و توسعه تالاب‌ها به کار نبندیم باید در برابر خداوند و مردم پاسخگو باشیم.
مخبر با اشاره به فقدان نگاه جامع و عدم مدیریت مناسب برای حفاظت از تالاب‌ها اظهار کرد: فارغ از جلسات اداری و ستادهای مربوطه باید برای هر یک از تالاب‌ها برنامه و مجری مشخص و پاسخگو تعیین شود و همه دستگاه‌ها نیز مکلف به همکاری برای اجرای این برنامه‌ها باشند.
معاون اول رییس جمهور بر رویکرد جدی دولت برای توجه به ملاحظات و خطوط قرمز زیست محیطی تأکید کرد و افزود: محیط زیست محل حیات همه جانداران است که نیاز به مراقبت جدی دارد بنابراین دولت در مواقع آسیب به محیط زیست به هیچ عنوان از این ملاحظات کوتاه نمی‌آید.
مخبر همچنین با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در جلسه در خصوص مسائل تالاب میانکاله و احیای خلیج گرگان گفت: رییس جمهور در سفر اخیر خود به این منطقه، نسبت به احیای تالاب میانکاله و خلیج گرگان به مردم قول داده اند که لازم است با جدیت پای کار باشیم تا این وعده محقق شود.
معاون اول رییس جمهور از وزیر نیرو، رییس سازمان حفاظت از محیط زیست و استاندار گلستان خواست در اسرع وقت نسبت به اتخاذ تصمیمات لازم جهت اجرا و تسریع در طرح تسهیل ارتباط بین دریا و خلیج گرگان برای احیای این منطقه طبیعی اقدام کنند.
در این جلسه که وزرای کشور، نیرو، جهاد کشاورزی، امور خارجه، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار گلستان نیز حضور داشتند گزارشی از مشکلات و چالش‌های اصلی تالاب میانکاله و خلیج گرگان و نیز پروژه های اولویت دار طرح جامع میانکاله و خلیج گرگان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.