دو تئاتر از روسیه در جشنواره بین‌المللی فجر حضور دارند

دو تئاتر از روسیه در چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در تهران به روی صحنه می‌روند.

به گزارش مهرگان پرس،مسعود احمدوند با اعلام این خبر گفت: دو اثر به نام‌های «لیزای بیچاره»به کارگردانی مارک گریگوریویچ روزوفسکی و «شنل» به کارگردانی یوسف لئونیدوویچ رایشلگاوز از روسیه با مساعدت بخش بین‌الملل چهل و یکمین جشنواره تئاتر فجر در این دوره از جشنواره حضور خواهند داشت.

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه افزود: روزوفوسکی صاحب عنوان هنرمند خلقی از کارگردان‌های برجسته تئاتر در روسیه است و آثار بسیاری از او در جشنواره‌ها و صحنه‌های بین‌المللی اجرا شده است از جمله یکی از آثار موزیکال او به نام «تاریخ یک اسب» در سال ۱۹۸۰ در سالن هلن هیز اجرا شد و پس از آن در لندن، ژاپن، آلمان، ایتالیا، سوئد، فنلاند، اسپانیا، بلژیک، هلند و اتریش به روی صحنه رفت. روزوفوسکی درباره نمایش لیزای بیچاره گفته است من می‌خواستم محتوای انسانی داستان را از طریق راه‌حل موسیقایی اجرا - با وارد کردن تعداد زیادی آهنگ که ملودی‌های آن‌ها (اگرچه خودم را آهنگساز حرفه‌ای نمی‌دانم) متعلق به من است - در تار و پود آن آشکار کنم.

احمدوند با اشاره به اینکه یوسف لئونیدوویچ رایشلگاوز نیز با اجرایی متفاوت از نمایش شنل بر اساس داستانی از نیکلای گوگول در جشنواره فجر شرکت کرده گفت: رایشلگاوز استاد دانشگاه هنرهای تئاتر روسیه، بنیانگذار و مدیر هنری «مدرسه نمایش مدرن مسکو» است. او همچنین در موسسات آموزشی برجسته در خارج از روسیه مانند دانشگاه روچستر ایالات متحده آمریکا، مدرسه عالی تئاتر لوزان، کنسرواتوار مارسی در فرانسه و دانشگاه تهران تدریس کرده است.

بر اساس اعلام دبیرخانه چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر «لیزای بیچاره» روز دوشنبه ۱۰ بهمن ساعت ۲۰ در تالار وحدت و «شنل» روز سه‌شنبه ۱۱ بهمن ساعت ۱۶ در سالن اصلی تئاتر شهر برای مخاطبان به اجرا در خواهد آمد.

منبع: ایرنا