دیدار وزیر انرژی و صنعت قرقیزستان با مديران شرکت آب و نیرو

در دیدار توردوبیف وزیر انرژی و صنعت کشور قرقیزستان و کوجو قول‌اف معاون وزیر با مديران شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، راه‌های اجرای پروژه‌های نیروگاهی در کشور قرقیزستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش مهرگان پرس،در این دیدار توانمندی‌های شرکت آب و نیرو در زمینه طراحی، ساخت و بهره‌برداری از نیروگاه‌های کوچک، متوسط و بزرگ توسط بهروز مرادی معاون برنامه‌ریزی شرکت معرفی و ظرفیت‌های موجود برای تکمیل پروژه‌های برون مرزی تبیین شد.
در ادامه توردوبیف وزیر انرژی و صنعت قرقیزستان طی سخنانی به بیان ظرفیت و نیاز‌های اجرایی زیرساخت تامین انرژی در این کشور از دوجنبه نیروگاه‌های حرارتی و برق‌آبی پرداخت.
وی با اشاره به سیاست‌های جدید دولت قرقیزستان برای خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر از بخش خصوصی افزود: برای بازسازی نیروگاه‌های کوچک و قدیمی برق‌آبی و مشارکت در ساخت نیروگاه برق‌آبی آبشاری نارین به همکاری متخصصان ایرانی و شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران نیاز داریم.
در پایان این جلسه مقرر شد معاون وزیر انرژی و صنعت از طرف قرقیزستانی و مدیر طرح‌های خارج از کشور از طرف ایرانی، مفاد تفاهم‌نامه‌‎ای را بر اساس این جلسه و مفاد مرتبط سند دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و قرقیزستان در سال 2019 آماده نمایند تا پس از توافق به امضای طرفین رسیده و سپس، اقدامات بعدی برنامه‌ریزی و اجرا شود.
لازم به ذکر است، درحال حاضر 90 درصد برق تولیدی در قرقیزستان از طریق نیروگاه‌های برق‌آبی تامین می‌شود.

منبع: روابط عمومي شركت توسعه منابع آب و نيروي ايران