سومین واحد بخار نیروگاه جهرم وارد مدار شد/ افزایش ثبات تامین برق شبکه جنوب کشور

معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی گفت: واحد سوم بخار نیروگاه جهرم به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات امروز وارد مدار شد تا چرخه سیکل‌ترکیبی این نیروگاه کامل شود.

به گزارش مهرگان پرس،"حمیدرضا عظیمی" در حاشیه بازدید از طرح‌های توسعه تولید برق در خراسان با اعلام این خبر افزود: نیروگاه جهرم دارای ۶ واحد گازی و سه واحد بخار است که در سال‌های گذشته هشت واحد نیروگاه مدار شده و واحد سوم بخار مجموعه نیز امروز به شبکه برق کشور متصل شد.
معاون توسعه طرح‌های شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی تاکید کرد: با افتتاح واحد سوم بخار نیروگاه جهرم موضوع تامین برق شبکه جنوب کشور به ثبات بیشتری خواهد رسید و این نیروگاه با یک‌هزار و ۴۴۰ مگاواتی کمک زیادی به پایداری شبکه برق جنوب کشور خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه برای پیک تابستان سال آینده ۱۰ واحد بخار نیروگاهی وارد مدار خواهد شد، اضافه کرد: پروژه نیروگاه جهرم نخستین واحد بخار برنامه پیک ۱۴۰۱ بوده که با شبکه سراسری برق کشور سنکرون شده است.
عظیمی ادامه داد: با سنکرون واحد سوم نیروگاه جهرم، سالانه مجموعا بیش از ۷۰۰ میلیون مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آخرین وضعیت طرح‌های توسعه تولید برق منطقه خراسان‌، گفت: در حال حاضر نیروگاه سبزوار با برخورداری از دو واحد گازی ۱۸۳ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۸۰ مگاواتی در حال اجراست که طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته واحدهای گازی نیروگاه سال آینده وارد مدار می‌شوند.
معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی با اشاره به اینکه نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی راشد تربت‌حیدریه نیز در حال ساخت است، ادامه داد: در تلاشیم تا نخستین واحد گازی ۱۸۳ مگاواتی این نیروگاه نیمه نخست‌ سال آینده و واحد دو گازی آن نیز در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ به شبکه سراسری برق کشور متصل شود.
عظیمی در مورد وضعیت پیشرفت واحد دوم بخار نیروگاه فردوسی(توس)، اعلام کرد: این واحد با پیشرفت ۶۲ درصد برنامه‌ریزی شده تا تابستان پیشرو وارد مدار شود.

منبع: روابط عمومي شرکت برق حرارتی