شاخص بهره‌مندی از خدمات فاضلاب شهر زابل به ۷۲ درصد رسید

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان شاخص بهره‌مندی از خدمات فاضلاب شهر زابل را ۷۲ درصد اعلام کرد و گفت: برای تکمیل تأسیسات فاضلاب به 2400 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

به گزارش مهرگان پرس، "علیرضا قاسمی" در بازدید از طرح اصلاح شبکه فاضلاب زابل که با حضور رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، معاون مهندسی و توسعه شرکت آبفای کشور و نماینده مردم زابل در مجلس صورت گرفت، بیان کرد: ۱۱۵۰ هکتار از محدوه شهر زابل دارای طرح شبکه جمع‌آوری فاضلاب است.
وی با بیان این که این طرح در محدوده قانونی شهر تا افق ۱۴۱۵ طراحی شده است، افزود: ریزشی بودن خاک، بالابودن تراز آب زیرزمینی و اهمیت ایجاد بستر مناسب جهت بازچرخوانی و استفاده از پساب با توجه به مشکلات تامین آب در منطقه جهت کاربری‌های مختلف از مهمترین دلایل اجرای طرح جمع‌آوری فاضلاب زابل است.
قاسمی حجم شبکه جمع‌آوری فاضلاب اجرا شده این شهرستان را در قالب خطوط اصلی و فرعی و از اقطار ۱۵۰ الی ۱۲۰۰ میلی متر، ۲۴۷ کیلومتر اعلام و اضافه کرد: شبکه فاضلاب زابل دارای ۹ ایستگاه پمپاژ است و به تصفیه‌خانه فاضلاب واقع در جنوب غرب این شهر منتقل می‌شود.
وی گفت: با توجه به اینکه ۱۱۴ کیلومتر از خطوط اجرا شده از جنس آزبست با طول عمر بیش از ۲۰ سال در مدار بهره‌برداری قرار دارد، اصلاح خطوط از اولویت شرکت آب و فاضلاب استان است.
به گفته قاسمی، با پیگیری‌های صورت گرفته مجوز ماده ۲۳ اصلاح و بازسازی شبکه فاضلاب زابل از سازمان مدیریت برنامه و بودجه کشور اخذ و از محل اعتبارات عمرانی سال ۱۴۰۰ و منابع داخلی شرکت، بر اساس اولویت نقاط آسیب‌دیده ۳ کیلومتر از نقاط مربوطه اصلاح و بازسازی شد و در مدار بهره‌برداری قرار گرفت.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان با بیان این که این طرح ۳۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ادامه داد: شاخص بهرمندی از شبکه جمع‌آوری فاضلاب در این شهر ۷۲ درصد است.

پاون