قانون بودجه ۱۴۰۱ باعث تحول در بخش برق می‌شود/ توجه به مهار رشد مصرف برق

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت نیرو گفت: در بودجه امسال تلاش شد که ضمن تقویت منابع مالی وزارت نیرو و تنوع‌بخشی به آن، زمینه مشارکت بیشتر بخش خصوصی و توسعه مشارکت عمومی و خصوصی برای اجرای طرح‌ها فراهم شود تا تحول مثبتی را برای این صنعت رقم بزند.

به گزارش مهرگان پرس، "محسن بختیار" در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: یکی از ظرفیت‌های بودجه ۱۴۰۱ رشد ۲۸ درصدی اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای وزارت نیرو و دستگاه‌های اجرایی زیرمجموعه در فصل انرژی نسبت به قانون سال ۱۴۰۰ در پیوست یک قانون بودجه سال ۱۴۰۱ (حدود ۷۲۸ میلیارد تومان) است.
وی ادامه داد: همچنین به‌منظور حمایت از صنعت برق، معافیت درآمدهای حاصل از فروش برق از فرایند گردش وجوه در سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و تخصیص سازمان برنامه‌وبودجه کشور در تبصره ۱۴ تمدید شده است و منابع صنعت برق بلافاصله و فوری به شرکت‌های ذی‌ربط برگشت داده می‌شود.
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت نیرو گفت: علاوه بر این‌ها، پیش‌بینی ردیف جدید برای تعهدات سوخت صرفه‌جویی شده در نیروگاه‌ها (ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید و ماده ۶۱ قانون اصلاح الگوی مصرف) در مصارف جدول تبصره ۱۴ برای نخستین‌بار در قانون بودجه و اختصاص ۳۰ هزار میلیارد ریال از دیگر ظرفیت‌های آن است.
بختیار ادامه داد: در بودجه سال جاری استفاده از سایر ظرفیت‌های تأمین مالی به‌منظور جلوگیری از بروز وقفه در روند اجرای طرح‌ها نیز در نظر گرفته شده است.
وی یکی دیگر از ویژگی‌های بودجه ۱۴۰۱ را کاهش نقش دولت در تأمین مالی طرح‌های عمرانی، تنوع‌بخشی به منابع مالی و واگذاری طرح‌ها به بخش خصوصی به‌منظور اجرای سریع‌تر و خودگردان شدن طرح‌‎ها و توسعه مشارکت عمومی خصوصی دانست.

هزینه کرد اعتبارات بر اساس اولویت‌بندی
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت نیرو خاطرنشان کرد: ضمن اینکه اولویت‌بندی طرح‌ها و هدفمند کردن هزینه‌کرد اعتبارات بر اساس اولویت‌بندی و افزایش بهره‌وری و تقویت اعتبارات طرح‌های قابل خاتمه افتتاح در سال ۱۴۰۱، همچنین تسریع در تکمیل طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای با رویکرد پیشرفت متوازن و فراگیر نیز لحاظ شده است.
بختیار گفت: وزارت نیرو برای پیش‌بینی منابع مالی مطمئن برای حمایت از توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و شبکه برق روستایی در قانون بودجه ۱۴۰۱ با استفاده از ظرفیت‌های قانون حمایت از صنعت برق و قانون تشکیل سازمان ساتبا با اخذ ۱۰ درصد مبلغ برق مصرفی تا سقف ۶ هزار میلیارد تومان را در نظر گرفته است.
وی افزود: در بودجه امسال مجوز انتشار اوراق مالی اسلامی تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان به‌صورت ریالی با تضمین شرکت‌های دولتی برای اجرای طرح‌های عمرانی وزارت نیرو، همچنین انتشار اسناد خزانه اسلامی توسط دولت در سقف ۸۶ هزار میلیارد تومان نیز داده شده و اعتباری تا سقف ۸۴ میلیارد تومان برای تأمین برق جزایر جنوب کشور در نظر گرفته شده است.

ایجاد صندوق پروژه برای ساخت ۵ هزار مگاوات نیروگاه برق
به گفته این مقام مسئول علاوه بر این، اخذ مجوز ایجاد صندوق پروژه برای ساخت ۵ هزار مگاوات نیروگاه برق با مشارکت متقاضیان و سرمایه‌گذاران بخش غیردولتی، می‌تواند در تسریع اجرای طرح‌های صنعت برق کمک‌کننده باشد.
بختیار ادامه داد: علاوه بر مواردی که برای تقویت منابع مالی در بودجه سال جاری به آن اشاره شد، باید اضافه کنم که در بررسی توزیع اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای صنعت برق بیانگر توجه ویژه‌ای به انجام تعهدات وزارت نیرو در قبال بخش غیردولتی تولیدکننده برق و در اولویت قراردادن طرح‌هایی است که در سفرهای مقام معظم رهبری و دولت در حوزه وزارت نیرو مصوب شده‌اند.

توجه بودجه امسال به مهار رشد مصرف برق
وی درباره توجه بودجه به مهار مصرف برق افزود: برای منطقی کردن روند مصرف برق و پیگیری از مصرف بی‌رویه آن و ایجاد عدالت در برخورداری از نعمت برق، نصب کنتورهای هوشمند برای مشترکان برق و گاز فهام با اولویت مشترکان پرمصرف و دریافت هزینه مربوط را به‌صورت اقساطی از مشترکان به‌منظور اصلاح الگوی مصرف برق پیش‌بینی شده است.
معاون برنامه‌ریزی اقتصادی وزارت نیرو ادامه داد: همچنین تنفیذ بند «ی» تبصره ۸ قانون بودجه سال جاری در خصوص تعرفه‌های پلکانی مصرف‌کنندگان خانگی آب و برق (کم‌مصرف و خانوارهای محروم برابر صفر، تا الگوی مصرف یارانه‌ای، پرمصرف غیریارانه‌ای و افزایشی پلکانی (IBT) و تمدید حکم بند «ز» تبصره ۱۵ قانون بودجه سال جاری در خصوص تعرفه برق صنایع بالای ۲ مگاوات و اصلاح سقف مصارف آن به ۱۶ هزار میلیارد تومان از دیگر تمهیداتی است در این باره پیش‌بینی ‌شده است.
بختیار گفت: از ویژگی‌های دیگر بودجه امسال می‌توان به محاسبه تعرفه سوخت نیروگاه‌های خود تأمینی اشاره کرد که برق تولیدی آن‌ها به شبکه سراسری تحویل می‌شود.
وی ادامه داد: در این بودجه برای این نیروگاه‌ها نیز تعرفه سوخت نیروگاهی در نظر گرفته شده است علاوه بر این اجازه واگذاری املاک و دارایی‌های شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو برای تأمین مالی طرح‌های نوسازی و تأسیسات و شبکه آب و برق تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان و مجوز هزینه کرد بهای سوخت مصرفی نیروگاه‌ها بابت بازپرداخت طرح‌های بیع متقابل نیروگاه‌های دولتی و خصوصی در بودجه امسال داده شده است.
این مقام مسئول افزود: همچنین بر اساس احکام بودجه سال جاری ۶۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان‌قیمت به ۵۰ هزار نفر برای ایجاد نیروگاه ۵ کیلوواتی در روستاها، حاشیه‌ها و مناطق محروم با تأیید قرارداد خرید تضمینی برق از سوی وزارت نیرو اختصاص داده خواهد شد.