مبادله پیمان واگذاری ۲۰ ساله تصفیه‌خانه فاضلاب شماره ۵ مشهد به بخش خصوصی

پیمان مشارکت در مدیریت، راهبری و نگهداری بلند‌مدت (۲۰ ساله) تصفیه‌خانه فاضلاب شماره پنج مشهد (خین عرب) بین شرکت آب و فاضلاب مشهد و شرکت نیلاب صنعت البرز مبادله شد.

به گزارش مهرگان پرس،سید حمیدرضا کشفی" معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، در جلسه مبادله پیمان مشارکت در مدیریت، راهبری و نگهداری بلندمدت (۲۰ ساله) تصفیه‌خانه فاضلاب شماره پنج مشهد (خین عرب) که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با ابراز خرسندی از مشارکت بخش خصوصی در مدیریت تاسیسات فاضلاب گفت: شرکت‌های بخش خصوصی همواره بنیان گذار ایده‌هایی هستند که سایر شرکت‌ها در آینده از آن بهره خواهند برد و شرکت آب و فاضلاب مشهد نیز همواره از جمله شرکت‌های فعال در حوزه‌های پشتیبانی فنی و تخصصی بوده است.
وی افزود: با واگذاری بلندمدت این تصفیه‌خانه به بخش خصوصی، مسیر برای اجرای فعالیت‌های مشابه در دیگر استان‌ها گشوده می‌شود.
معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور خاطرنشان کرد: برای این گونه پروژه‌ها آینده خوبی متصور است و ما شاهد خواهیم بود که در آینده نزدیک بسیاری دیگر از پروژه‌های صنعت آب و فاضلاب نیز به همین شکل صورت پذیرد.
در ادامه جلسه "حسین اسماعیلیان" مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با تشریح فرآیند برنامه‌ریزی تا اجرای پیمان مشارکت در مدیریت، راهبری و نگهداری بلند مدت تصفیه خانه فاضلاب خین عرب مشهد گفت: این قرارداد با هدف افزایش بهره‌وری و ارتقای کیفیت، استفاده بهینه از تجهیزات، مدیریت هزینه‌ها و پایداری بهره‌برداری منعقد شده است.
وی افزود: این دومین قرارداد مشارکت مدیریت، راهبری و نگهداری بلندمدت تصفیه‌خانه فاضلاب درسطح کشوراست که اولین قرارداد نیز توسط شرکت آب و فاضلاب مشهد و برای واگذاری تصفیه‌خانه شماره چهار مشهد (التیمور) در تابستان سال گذشته به امضا رسیده است.
این مقام مسئول گفت: امیدواریم در سال‌های آینده بتوانیم شاهد توسعه کمی و کیفی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در شهر مشهد و ارتقای بهره‌وری باشیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد همچنین به سایر پروژه‌های در دست پیگیری اشاره کرد و گفت: احداث مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب خین عرب به روش EPCF از طریق فاینانس خارجی، بهره‌برداری بلند مدت بخشی از شبکه جمع آوری فاضلاب به طول 900 کیلومتر، اجرای بخشی از پروژه‌های تصفیه‌خانه فاضلاب و تأمین آب مشهد با مدل مدیریت پساب، بهره‌برداری بلند مدت تاسیسات انتقال آب سد دوستی و تأمین منابع مالی از سایر طرق ممکن همچون بانک‌های توسعه‌ای، فاینانس داخلی و خارجی ، اعتبارات ماده 56 تبصره‌های قانونی و غیره جهت ایجاد توازن در تاسیسات آب و فاضلاب از جمله مهترین طرح‌های در دست پیگیری این شرکت است.
این گزارش می‌افزاید، در پایان این جلسه مبادله قرارداد مشارکت راهبری و بهره برداری بلند مدت تصفیه خانه فاضلاب خین عرب انجام شد.

منبع:روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور