محرابیان: حجم تبادل برق ایران و پاکستان حدود 200 مگاوات ارتقا می‌یابد

وزیر نیرو در دیدار با وزیر انرژی پاکستان با بیان اینکه حجم مبادلات اقتصادی ایران و پاکستان برابر با 2 میلیارد دلار در سال است، روند مذاکرات صورت گرفته درخصوص تبادل برق بین دو کشور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در چارچوب توافق جدید، حجم تبادل برق دو طرف به حدود 200 مگاوات ارتقا می‌یابد.

به گزارش مهرگان پرس، "علی اکبر محرابیان" پیش از ظهر امروز در حاشیه دیدار با "خرم دستگیر خان" وزیر انرژی پاکستان با اشاره به اشتراکات فرهنگی دو کشور گفت: در کنار ظرفیت‌های مشترک تمدنی و مذهبی، ایران و پاکستان از دیرباز و در طول اعصار مختلف دارای ریشه‌های فرهنگی مشترک فراوان از جمله زبان فارسی و شعرای مشترک به نامی چون علامه اقبال لاهوری برخوردار هستند که موجب برقراری و توسعه روابط مثبت شده است.
وزیر نیرو در ادامه با اشاره به تاکید دولت سیزدهم مبنی بر تعمیق و توسعه روابط ایران با کشورهای همسایه، افزود: در زمینه روابط اقتصادی نیز همکاری‌های خوبی بین دو کشور برقرار است، به طوری‌که امروز حجم مبادلات اقتصادی ایران و پاکستان در سال برابر با 2 میلیارد دلار است.
وی با اشاره به انجام عملیات طراحی و اجرایی خط انتقال برق ایران به پاکستان در کمتر از یک سال، تصریح کرد: آزمایش‌ و تست‌های لازم در این زمینه انجام شد و این خط هم‌اکنون برق‌دار است؛ امروز درخصوص نحوه تجارت و مبادلات برق دو طرف با حضور وزیر انرژی کشور پاکستان و تیم‌های فنی و تجاری مذاکرات خوبی صورت گرفت.
محرابیان ضمن ابراز امیدواری به برقراری توافق دو کشور برای تبادل برق، اظهار کرد: در چارچوب توافق جدید، حجم تبادل برق ایران و پاکستان به حدود 200 مگاوات ارتقا می‌یابد که این امر گامی بلند برای توسعه روابط محسوب می‌شود و امید است به موجب آن شاهد پایدارسازی تبادل برق بین دو کشور باشیم.
در ادامه "خرم دستگیر خان" با اشاره به سفر پیشین خود به ایران گفت: در این سفر پیشبرد توافقات قبلی در خصوص مبادلات برق بین دو کشور ایران و پاکستان از طریق خط انتقال برق پیگیری و تلاش شد تا توافقات نهایی حاصل شود.
وزیر انرژی پاکستان با تاکید بر ضرورت توسعه و تعمیق روابط دو کشور ایران و پاکستان افزود: امید است با حصول توافق نهایی ذیل تشکیل جلسات تیم‌های فنی و تجاری، شاهد توسعه و گسترش تبادلات برق بین دو کشور باشیم.
وی خاطرنشان کرد: روابط دو ملت فراتر از رویدادهای منطقه‌ای و بین المللی است و هر دو کشور دارای مشترکات قوی فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی هستند.