انتشار اخبار کنسرت‌ها در مطبوعات دوره قاجار در یک کتاب

اخبار کنسرت در مطبوعات از دوره قاجار تا پایان سال ۱۳۳۰» عنوان یکی از کتاب های تازه منتشر شده حوزه موسیقی است که به کوشش مهدی نورمحمدی در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

به گزارش مهرگان پرس،کتاب «اخبار کنسرت در مطبوعات از دوره قاجار تا پایان سال ۱۳۳۰» به کوشش مهدی نورمحمدی توسط انتشارات ماهور به چاپ رسید.

مهدی نورمحمدی درباره این کتاب گفت: کتاب «اخبار کنسرت در مطبوعات از دورۀ قاجار تا پایان سال ۱۳۳۰» به طور اختصاصی به موضوع کنسرت در ایران می‌پردازد و بازه زمانی عصر قاجار تا پایان سال ۱۳۳۰ را شامل می‌شود. در این کتاب هرگونه مطلب در مورد کنسرت اعم از اخبار، اعلان‌ها، گزارش‌ها و نقدهای به چاپ رسیده در روزنامه‌ها و مجله‌های قدیمی که نایاب و دیریاب هستند گردآوری و منتشر شده است.

این پژوهشگر بیان کرد: برگزاری کنسرت، بخش مهمی از تاریخ موسیقی ایران را تشکیل می‌دهد و به همین دلیل مطالعه این کتاب می‌تواند شناخت مناسبی از فعالیت‌های موسیقیدانان پیشگام ایران را به مخاطب ارائه دهد. در این چارچوب فعالیت‌های موسیقی‌دانان، همکاری‌های هنری آنان با یکدیگر، زمان و مکان برگزاری کنسرت، دستگاه انتخابی و اشعار خوانده شده در هر کنسرت، مکان فروش بلیط و قیمت بلیط کنسرت در دوره‌های مختلف از جمله اطلاعاتی است که در این کتاب منتشر شده و می تواند حاوی نکات مهم و جالب توجه ای برای مخاطبان باشد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: در این کتاب، اعلان کنسرت های درویش خان، عارف قزوینی، حسین خان اسماعیل زاده، سید حسین طاهرزاده، کلنل وزیری، عبدالله دوامی، ابوالحسن صبا، حسین یاحقی، رضاقلی میرزا ظلی، مرتضی نی داود، موسی نی داود، مرتضی محجوبی، رضا محجوبی، علی اکبر شهنازی، عبدالحسین شهنازی، تاج اصفهانی، ادیب خوانساری، غلامحسین بنان، موسی معروفی، جواد معروفی، عبدالعلی وزیری، روح الله خالقی، انجمن موسیقی، جامعۀ باربد به چاپ رسیده است.

کتاب اخبار کنسرت در مطبوعات از دوره قاجار تا پایان سال 1330

وی با اشاره به خوانندگان و نوازندگانی که در طول تاریخ گمنام مانده‌اند و در این کتاب به آن‌ها پرداخته شده است توضیح داد: هنرمندانی هستند که هیچ نامی از آن‌ها در منابع تاریخی موسیقی ایران ذکر نشده و می‌شود گفت جزو حلقه‌های مفقود شده موسیقی ایران هستند و خوشبختانه در این کتاب اطلاعات منحصر به فردی از آن‌ها برای نخستین‌بار منتشر شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به بانو جامی، ثریا قاجار، بانو نوا و بانو پروانه اشاره کرد.

نورمحمدی در پایان گفت: کتاب «اخبار کنسرت در مطبوعات از دورۀ قاجار تا پایان سال ۱۳۳۰» اطلاعات مفیدی در مورد فعالیت های هنری هنرمندان ارمنی، قفقازی و اروپایی که در ایران به اجرای کنسرت پرداخته‌اند اطلاعات مهمی را ارائه می دهد.

کتاب «اخبار کنسرت در مطبوعات از دوره قاجار تا پایان سال ۱۳۳۰» در ۵۳۶ صفحه با جلد سخت و کاغذ مرغوب به قیمت ۴۹۰ هزار تومان توسط انتشارات ماهور منتشر شده است.

منبع: چارسو