سیاست‌گذاری وزارت نفت تجاری‌سازی تجهیزات شرکت‌های دانش‌بنیان است

مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالا شرکت ملی نفت با اشاره به اینکه سیاست‌گذاری وزارت نفت تجاری‌سازی تجهیزات شرکت‌های دانش‌بنیان است، گفت: لیست ۵۵۰ شرکت دانش‌بنیان در این وزارتخانه برای انعقاد قرار داد وجود دارد.

به گزارش مهرگان پرس ، برزو قنبری عدیونی، مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالا شرکت ملی نفت، در برنامه تهران بیست در خصوص دانش‌بنیان شدن صنایع نفتی گفت: این کارگروه در وزارت نفت تشکیل شده است تا در راستای تسهیل گری و سیاست گذاری کلان از شرکت‌های دانش‌بنیان و تسریع در راستای تولیدات بار اول شرکت‌های دانش‌بنیان فعالیت می‌کند.

وی در ادامه افزود: وزارت نفت سال گذشته رتبه اول در حمایت از تولیدات بار اول را داشته است. بیش از ۳۱۱ طرح به عنوان تولید بار اول تعریف شده و ۲۴ قرارداد منعقد شده که ۲/۳ دهم همت یعنی ۱۱ و نیم میلیون یورو ارزش این قرارداد‌ها بوده است.

قنبری عدیونی تاکید کرد: وزارت نفت در دولت سیزدهم هدف‌گذاری کرد که مسائل فناورانه روی میز گذاشته شود و زمین بازی را در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دهیم. نیاز فناورانه شرکت ملی نفت توسط این شرکت‌ها تامین شد و شرکت‌های دانش‌بنیان محصولات ما را تولید کردند.

مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالا شرکت ملی نفت با اشاره به اینکه دستورالعمل تولید بار اول در جهت تسریع در استفاده و انعقاد قرارداد با تولیدات بار اول است، اظهار کرد: این کارگروه در حوزه مالی و استفاده از صندوق‌های فناوری به تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان کمک می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه وزارت نفت برای اولین بار نیاز به تجهیزات را در سامانه خود در معرض دید عموم قرار داده است، اعلام کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان اگر ایده‌ای داشته باشند می‌توانند از طریق سایر شرکت‌های شرکت ملی نفت به ما اعلام کنند و وقتی طرح توجیهی کاملی  از این شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان اخذ و ارزیابی صورت بگیرد و محرز شود که پتانسیل ساخت دارند تامین اعتبار می‌شوند تا اقدام به ساخت این محصولات کنند.

به گفته مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالا شرکت ملی نفت، ۱۴ پروژه جدید کلید خورده که توسط شرکت‌های دانش‌بنیان اجرا می‌شود و تاثیر به‌سزایی در ارتقا شرکت ملی نفت خواهد داشت. این تجهیزات شامل ساخت لوله‌های مقاوم در برابر خوردگی که سازنده آن‌ها اروپایی‌ها هستند.

قنبری عدیونی در برنامه تهران بیست تاکید کرد: برای تولید ۱۴ عدد توربو کمپرسور ۱۵ مگاوات با یک شرکت دانش‌بنیان قراداد بسته‌ایم که برای جمع‌آوری گاز‌های فلر و فشارافزایی لوله‌ها از آن‌ها استفاده خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه لامپ‌های ال‌ای‌دی ضد انفجار که حجم بالای مصرف دارند نیز از جمله سفارشات شرکت ملی نفت به شرکت‌های دانش‌بنیان است، تصریح کرد: سیاست‌گذاری ما تجاری‌سازی این محصولات است.

مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالا شرکت ملی نفت ایران، سیاست‌گذاری کلان شرکت نفت را استفاده از تولیدات داخلی و ملی دانست و گفت: لیست ۵۵۰ شرکت دانش‌بنیان در وزارت نفت برای انعقاد قرار داد وجود دارد. در سال گذشته آمار تولید بار اول ۳۱۱ طرح در شرکت ملی نفت ایران بوده که ۲۴ پروژه در حال اجرا بار اول داریم، شرکت ملی گاز ۵۹ طرح و شرکت ملی پالایش و پخش ۲۲۰ طرح داشته که ۴ مورد آن بار اول و شرکت ملی پتروشیمی ۴ طرح داشته است.

قنبری عدیونی در پایان اظهار کرد: یکی از معضلات و مشکلات ما تولیدات دوار، توربین و کمپرسور‌ها است و به همین‌علت طرح جایگزینی این تولیدات را مطرح کرده‌ایم. ما از هر طرح و ایده‌ای استقبال می‌کنیم و اگر با نیاز ما همخوانی داشته باشد، از آن‌ها استفاده خواهیم کرد.