کد خبر: 2454
پنجشنبه , 19 مرداد 1402 - 15:22
فناوری تلفن همراه در ایران ۲۹ ساله شد

سال پیش در چنین روزی اولین سیمکارت در ایران توسط همراه اول عرضه شد.

به گزارش مهرگان پرس،اداره كل ارتباطات شركت ارتباطات سیار ایران، امروز پنجشنبه 19 مرداد 1402 «ارتباطات سیار» کشور 29 ساله شد و بزرگترین اپراتور تلفن همراه ایران که 19 مرداد 1373 با واگذاری چهار سیمکارت به کارکنان نهاد ریاست جمهوری، رسما عرضه سیمکارت را آغاز کرد، اکنون بیش از 100 میلیون مشترک دارد.

بهره برداری از نخستین فاز شبکه تلفن همراه کشور در مرداد سال 1373 در شهر تهران با 24 ایستگاه رادیویی و با ظرفیت 9200 شماره آغاز شد.

به دنبال استقبال مردم، شرکت مخابرات ایران درصدد گسترش پوشش آن از تهران به کل کشور بر آمد و در ادامه این برنامه، هیات وزیران بنا به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اساسنامه شرکت ارتباطات سیار را با سرمایه 2000 میلیارد ریال تصویب کرد و تمامی وظایف امور ارتباطات سیار شرکت مخابرات ایران به شرکت ارتباطات سیارایران واگذار شد.

در حال حاضر که ضریب نفوذ تلفن همراه به 173 درصد رسیده است، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) به زعم سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و گزارش شاخص های آماری بخش ICT در سال 1402، با در اختیار داشتن بیش از 53 درصد «سهم بازار» رقابتی ارتباطات سیار، به عنوان «اپراتور غالب» کشور شناخته می شود.

با گذشت 29 سال از برقراری اولین تماس موبایلی در کشور، حجم کل مکالمات شبکه سیار در بازه زمانی فصل بهار 1402 به حدود 82 میلیارد رسیده و تعداد کل پیامک ها از 116 میلیارد گذشته است که سهم بازار همراه اول از مکالمه 67 درصد و از پیامک 82 درصد است.

ثبت این رکوردها در شبکه ارتباطی کشور برگرفته از توسعه زیرساخت ها در اقصی نقاط کشور بوده به گونه ای که در حال حاضر حدود 45 هزار روستای کشور تحت پوشش شبکه ارتباطی همراه اول است.

این در حالی است که فرکانس شبکه اپراتور اول تلفن همراه کشور راه های مواصلاتی شهری و استانی را هم در برگرفته و مردم در حدود 83 هزار کیلومتر از جاده های کشور بدون هیچ نگرانی امکان برقراری ارتباط با تلفن همراه را دارند.

نخستین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور با توسعه نسل های نوین ارتباطی و بسط دامنه سرویس دهی نسل های 3G و 4G به شهرها و روستاهای کشور و در مجموع با احتساب خدمات نسل پایه توانسته به پوشش جمعیتی 97 درصدی دست یابد.

همچنین همراه اول با در اختیار داشتن بیش از نیمی از سایت های فیزیکی فعال شبکه 4G توانسته حدود 57 میلیون مشترک پهن باند سیار را در شبکه خود میزبانی کند که این تعداد مشترک، نشان از سهم بازار حدود 54 درصدی همراه اول از حوزه مشترکان پهن باند سیار دارد.

همراه اول براساس آخرین گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مربوط به سه ماهه نخست سال 1402، بالاترین «میزان برقراری موفقیت آمیز سرویس داده 3G و 4G» را در رقابت با سایر اپراتورهای تلفن همراه و با نرخ بیش از 99.5 درصد دارد.

همچنین اپراتور اول تلفن همراه کشور به عنوان رکورددار سرعت اینترنت 5G در ایران، در حال حاضر با 267 اپراتور خارجی در 112 کشور قرارداد رومینگ بین الملل دارد و مشترکان همراه اول می توانند در سفر به مقاصد این کشورها، بدون نگرانی از چگونگی برقراری ارتباطات تلفنی از سرویس رومینگ بین الملل سیمکارت همراه اول خود استفاده کنند.

شرکت ارتباطات سیار ایران به عنوان نخستین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور، زمانیکه عرضه سیمکارت را در کشور آغاز کرد ایران در منطقه پیشتاز بود و در جهان نیز تلفن همراه تکنولوژی نوینی محسوب می شد.

با توجه به نیاز و تقاضای مردم به این فناوری، فعالیت هایی متناسب با جهت گیری جهانی برای توسعه شبکه تلفن همراه، در شرکت ارتباطات سیار ایران صورت گرفت و در پایان سال 1382، این شبکه دارای 3 میلیون و 450 هزار مشترک بود.

حال در سالروز عرضه نخستین سیمکارت در ایران و به پاس همراهی 29 ساله با همراه اول، این اپراتور یک مسابقه در شبکه های اجتماعی با جایزه یک خط دائمی جذاب به شماره ***09120029 تدارک دیده است که مشترکان این اپراتور برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به وب سایت یا شبکه های اجتماعی همراه اول مراجعه کنند.