وزیر نیرو با دبیرکل اتحادیه اقتصادی اوراسیا دیدار کرد/ افزایش ۲۰ درصدی مبادلات ایران و اوراسیا

وزیر نیرو در ادامه برنامه‌های سفر خود به روسیه، با دبیر کل اتحادیه اقتصادی اوراسیا دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش مهرگان پرس، در این دیدار، طرفین زمینه‌های توسعه همکاری‌های اقتصادی با کشورهای عضو را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند. 
دبیرکل اتحادیه اقتصادی اوراسیا از افزایش حجم مبادلات تجاری دو جانبه با ایران از زمان اجرای موافقت نامه تجارت آزاد استقبال و خاطرنشان کرد: شاهد افزایش ۲۰ درصدی مبادلات بودیم. 
در این دیدار توافق شد که اتحادیه اقتصادی اوراسیا جدول زمان‌بندی انجام مذاکرات طرفین برای انعقاد موافقت‌نامه را در اختیار طرف ایران قرار دهد. دبیرکل اتحادیه همچنین از ایران خواست برای پیشبرد و بهره‌برداری بهتر از موافقت‌نامه زبرساخت‌های لازم در حوزه‌های مالی و تجاری ایجاد و رویه‌های تجاری خود را نیز اصلاح کند. 
همچنین مقدمات مذاکرات برای انعقاد موافقت‌نامه بین دو طرف در این دیدار فراهم و قرار شد جدول زمان‌بندی برای شروع مذاکرات تعیین شود. 
در این دیدار مقرر شد در مرحله نخست سه دور و در مرحله بعد ماهانه یک دور مذاکره تا پایان سال جاری میلادی به صورت مشترک انجام شود. 
موافقت‌نامه تجارت آزاد که اجرای آن از ۵ آبان ۹۸ آغاز شده شامل کاهش تعرفه های ۸۶۰ قلم کالا بین طرفین بود و قرار است با امضای آن،  تمامی این کالاها به استثنای لیست منفی شامل تعرفه صفر درصد شوند. 
این امر منجر به تسهیل تجارت بین ایران و پنج کشور عضو اتحادیه خواهد شد و زمینه را برای رفع موانع تعرفه‌ای و غیر تعرفه‌ای تجارت فی‌مابین فراهم خواهد کرد.

منبع: پاون