کد خبر: 297
سه شنبه , 27 آبان 1399 - 12:12
١٧نوامبر روز جهانى خون بند ناف

خوزستان – مهرگان پرس- مسئول نمایندگی بانک خون بندناف رویان در استان خوزستان ، مغز استخوان، خون محیطی و خون بند ناف را از مهم‌ترین منابع سلول‌های بنیادی خون ساز دانسته و گفت: امروزه استفاده از سلول هاى بنيادى در درمان بسيارى از بيمارى هاى صعب العلاج چشم انداز تازه اى از درمان را به سوى آينده علم پزشكى گشوده است كه در اين ميان سلول هاى بنيادى خون بند ناف با توجه به اينكه براحتى در زمان زايمان بدون ايجاد هيچ گونه آسيب و خطر براى مادر و كودك، قابل جمع آورى ميباشد، از ارزشمند ترين انواع اين سلول ها به شمار مي روند.

مانیا سهرابی روز سه شنبه ۲۷ آبان به مناسبت روز جهانی خون بند ناف در گفت وگو با خبرنگار مهرگان پرس اظهار داشت: اهميت استفاده از سلول هاى بنيادى خون بند ناف در درمان بيمارى هاى صعب العلاج به اندازه اى است كه سازمان بهداشت جهانى تاريخ 17 نوامبر را به عنوان روز جهانى خون بند ناف نامگذارى كرده است، تا از اين طريق توجه كشور ها و مردم در سراسر دنيا را به موضوع جلب کند.

وی ادامه داد: این نوع بافت دارای پتانسیل لازم برای درمان بیش از ۸۰ نوع ‏بیماری است و در زمان طلايى ٥ الى ١٠ دقيقه پس از زايمان قابل جمع آورى است ولی متاسفانه مردم در این زمینه اطلاعات کافی ندارند لذا لازم است به خانواده ها آگاهی بخشی لازم ارائه شود.

سهرابی افزود: سلول‌های بنیادی که از خون بند ناف گرفته می‌شوند به عنوان جایگزینی قابل اعتماد برای سلول‌های بنیادی مغز استخوان محسوب شده و در درمان بیماری‌هایی همچون سرطان خون، تالاسمی، کم خونی‌های مادرزادی و نقص سیستم ایمنی بدن نقش آفرین است.

وی ادامه داد: تحقیقات زیادی نیز در زمینه استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌هایی همچون پارکینسون، بیماری‌های قلبی، کبدی، دیابت، دیستروفی عضلانی، آسیب‌های نخاعی و سکته در حال انجام است

مسئول نمایندگی بانک خون بندناف رویان در استان خوزستان با بیان اینکه نمونه های سلول بنیادی بانک خون‌ها در دمای منفی ۱۹۶ درجه فریز می‌شود، افزود: این نمونه‌ها تا مدت ۲۸ سال قابلیت نگهداری دارند بنابراین به خانواده‌ها توصیه می‎‌شود تا به عنوان یک بیمه سلامتی و بیمه بیولوژیک برای فرزندان و خانواده های خود فرایند ذخیره سازی را انجام دهند .

مانیا سهرابی توضیح داد: اگر فرد نیازمند بنا بر هر دلیلی ذخیره سازی نمونه نداشته باشد و اگر نمونه تطابقی فرد در کشور یافت نشود باید از خارج وارد شده که مبلغ آن بین ۳۵ تا ۴۰ هزار دلار برای هر نمونه وارداتی هزینه ارزی دارد این در حالی است که ذخیره خون بند ناف در کشور کمتر از ۲۰۰ دلار هزینه دارد.

وی با اشاره به اینکه مشاوره خانواده‌ها برای دریافت مشاوره خون بند ناف نوزادشان رایگان است، گفت: خانواده ها می‌توانند برای  دریافت راهنمایی‌های لازم به سايت www.rsct.ir مراجعه نموده و یا با شماره های نمایندگی و خوزستان تماس حاصل نمایند.

این مسئول درباره هزینه ذخیره سازی خون بند ناف نوزاد توضیح داد: هزینه اولیه  ذخیره سه میلیون  و ۷۰۰ هزار تومان است و هزینه نگهداری سالانه ذخیره سازی سلول‌های بنیادی از سال دوم به بعد سالانه ۱۶۰ هزار تومان است .

مانیا سهرابی در ادامه یادآور شد:  البته به افرادی که امکان پرداخت مبالغ هزینه ها را ندارند امکان پرداخت اقساطی  و یا از طریق تسهیلات بانکی ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه در استان‌ خوزستان رتبه پنجم ذخیر خون بند ناف را در کشور دارد افزود: تا کنون بیش از ۱۳۶ هزار نمونه در بانک خون بند ناف رویان ذخیره شده که از این میان بالغ بر ۷۰۰۰ نمونه مربوط به استان خوزستان می باشد.

سهرابی در پایان اظهار کرد: تمهیدات لازم برای کارآزمایی بالینی دیابت نوع یک اتخاذ شده است که به زودی اغاز خواهد شد و همچنین آغاز ذخیره سازی سلول‌های بنیادی پالپ دندان ظرف چند ماه آینده در شرکت فناوری بن یاخته های رویان انجام خواهد شد

علاقه مندان میتوانند جهت دریافت اطلاعات بیشتر کلمه “رویان خوزستان” را به شماره ۱۰۰۰۰۴۱۰۴۱ ارسال نمایند.

خبرنگار- زهره کریمی

انتهای پیام/*