پای فسخ قرارداد نیشکر هفت‌تپه به هیئت داوری باز شد

معاون پارلمانی وزیر اقتصاد گفت: با توجه به به احراز تخلفات مالک شرکت هفت‎تپه، امروز نامه سازمان خصوصی‌سازی برای ابطال واگذاری به هیأت داوری ارسال شد.

به گزارش مهرگان پرس به نقل از فارس، هادی قوامی معاون پارلمانی وزیر اقتصاد اظهار کرد: با توجه به مجموعه توجهات و بررسی‌ها نهایتا امروز نامه سازمان خصوصی‌سازی به هیأت داوری ارسال و در این نامه به چند موضوع مهم در خصوص شرکت هفت‌تپه اشاره شد.

وی افزود: طی نامه‌ای که سازمان خصوصی‌سازی به رئیس و اعضای هیأت داوری ارسال کرده است به ماده ۳۰ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۳۴ قانون اساسی اشاره شده که در اجرای مفاد قانونی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و دستورالعمل‌های مربوطه در خصوص شرکت کشت و صنعت هفت‌تپه نکاتی مطرح شده است.

معاون وزیر اقتصاد گفت: همچنین در این نامه به میزان مطالبات سازمان خصوصی‌سازی اشاره شده است که در حال حاضر حدود ۸۶۰ میلیارد ریال بوده که محقق نشده است.

وی ادامه داد: سایر تخلفات از جمله اقدام خریداران در خصوص عدم پرداخت به موقع حقوق و دستمزد کارگران و همچنین موضوع عدم پرداخت به موقع بیمه کارگران و عدم پرداخت معوقات بیمه آن‌ها و همچنین عدم تشکیل مجامع عمومی جهت انتخاب حسابرس و بازرس قانونی معتمد از دیگر مواردی است که در گزارش به هیأت داوری ارسال شده است.

هادی قوامی تصریح کرد: در جلساتی که ما در مجلس با نمایندگان داشتیم آنجا تعهد شده بود امسال حداقل سه هزار هکتار کشت داشته باشند متأسفانه ۵۰ درصد این عدد را بیشتر نتوانستند عملیاتی کنند یعنی هزار و پانصد هکتار کشت داشتند.

وی بیان کرد: شرکت نیشکری که در دوران جنگ بیش از ۱۰۰ هزار تن شکر تولید می‌کرده امروز یعنی در سال ۹۹ وضعیت تولیدش بسیار افت کرده و این چشم‌انداز خوبی را برای شرکت نشان نمی‌دهد.

قوامی با اشاره به ماده ۱۱ قرارداد شرکت هفت‌تپه عنوان کرد: این ماده به سازمان خصوصی‌سازی اجازه داده در صورت تخلف خریداران از اجرای تمام یا قسمتی از تعهدات مندرج در موارد مطرح در قرارداد یا استنکاف از انجام تعهدات مقرر در موعد معینه قرارداد، سازمان حق دارد نسبت به فسخ قرارداد به صورت یکطرفه اقدام کند که در این صورت جبران همه خسارات وارده بر عهده خریداران خواهد بود.

وی اذعان کرد: با توجه به موارد مذکور و با عنایت به احراز تخلفات خواندگان در پرداخت اقساط در موعد مقرر و تعهدات مندرج در قرارداد و همچنین به استناد ماده ۱۱ قرارداد واگذاری و بند ۳ آن تقاضای صدور رأی دارند مبنی بر تأیید و تمدید فسخ قرارداد شماره ۶۱۶ مورخ ۱۸ اسفند ماه ۹۴ و قراردادی که توافق شده و مواردی که با انتقال شماره ۱۹۲۶۴ آذر ماه ۹۸ موضوع واگذاری ۹۵ درصد سهام شرکت کشت صنعت نیشکر هفت‌تپه است که انضمام سهام جذب نشده که حدود ۴.۸۳۶ درصد است و استرداد سهام و سود سهام دریافت شده و ثبت در دفاتر شرکت و الزام به جبران کلیه خسارات است که این موضوعات به هیأت داوری ارسال شده و امیدواریم که هیأت واگذاری بتواند در اسرع وقت پیگیری کند و این موضوع به سرانجام خوبی برسد.