پرداخت ۵۰ هزار تسهیلات قرض الحسنه مسکن به متقاضیان

وزیر راه و شهرسازی گفت: تسهیلات قرض الحسنه ۱۵۰ میلیون تومانی مسکن به متقاضیان دهک‌های اول تا سوم پرداخت خواهد شد.

به گزارش مهرگان پرس، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در مراسم امضای تفاهم‌نامه احداث ۵۰ هزار واحد مسکونی ارزان قیمت که بین وزارت راه و شهرسازی و بانک قرض‌الحسنه رسالت، صبح امروز ۱۲ اسفندماه در ساختمان دادمان به امضا رسید، گفت: امضای تفاهم نامه همکاری وزارت راه و بانک قرض‌الحسنه رسالت در قالب تولید مسکن ارزان‌قیمت در راستای طرح  مسکن ملی به منظور گسترش خیر و نیکی در کشور بر پایه قرض‌الحسنه و با هدف خانه دار کردن اقشار کم‌درآمدی پایه گذاری شده است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه وزارت راه با بانک رسالت جامعه محور بوده و زمینه را برای گسترش نیکوکاری در کشور فراهم می‌کند، افزود: این تفاهم‌نامه که برای ۵۰ هزار واحد به امضا رسیده یکی از بی‌نظیرترین اقدامات بعد از انقلاب اسلامی است که جامعه محور بوده و سرمایه اجتماعی را مدنظر قرار می‌دهد شامل زوج‌های جوان و خانوارهای کم‌درآمدی است که با این کار به دنبال آن هستیم تا باقیات و صالحاتی از خود بر جای بگذاریم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در جریان تفاهم‌نامه همکاری وزارت راه و شهرسازی و بانک قرض‌الحسنه رسالت، جریان ساخت‌وساز، کیفیت منابع و پشتیبانی تامین زمین توامان انجام خواهد شد و تولید مسکن ارزان قیمت به جریان می‌افتد.

اسلامی با اشاره به اینکه تاکنون خیران مسکن‌ساز، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بعد از پیروزی انقلاب اسلامی کارهای عظیمی در حوزه مسکن ارزان‌قیمت برای دهک‌های کم‌درآمدی انجام داده‌اند، توضیح داد: تفاوت تفاهم‌نامه‌ای که به امضای وزارت راه و بانک رسالت رسیده با دیگر طرح‌های تولید مسکن ارزان‌قیمت در این است که در این طرح مشارکت مردم نیز در سازندگی، توسعه و تولید مسکن برای جامعه هدف در قالب تامین سرمایه قرض‌الحسنه با سقف ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات و با بازپرداخت ۶۰ ماهه فراهم شده است.

اولویت پرداخت وام به دهک‌های اول تا سوم است

مدیرعامل بانک قرض الحسنه رسالت نیز در جمع خبرنگاران گفت: سقف وام برای ساخت مسکن ارزان قیمت دهک‌های کم درامد ۱۵۰ میلیون تومان، کارمزد آن ۴ درصد و برای ۵۰ هزار واحد مسکونی در نظر گرفته شده است.

محمدحسین حسین زاده افزود: اقساط این وام ۶۰ ماه در نظر گرفته شده است.

معاون مسکن و اقتصاد وزیر راه و شهرسازی نیز در جمع خبرنگاران افزود: اولویت پرداخت وام به دهک‌های اول تا سوم است و از آنجایی که در طرح اقدام ملی مسکن یکی از دغدغه‌ها بازپرداخت اقساط این دهک‌ها بود با توافق انجام شده وام ۱۵۰ میلیونی با کارمزد ۴ درصد تعیین شده است.

آقای محمودزاده افزود: متقاضیانی که در سامانه ثبت نام کردند در اولویت هستند و اگر ظرفیت باقی مانده‌ای وجود داشته باشد زوج‌های جوان و کسانی که بیش از سه فرزند دارند نیز می‌توانند از این وام استفاده کنند.

وی درباره وام ودیعه مسکن گفت: آخرین زمان برای پرداخت وام ودیعه مسکن ۳۰ بهمن بود,، اما کسانی که تشکیل پرونده دادند و وام خود را دریافت نکردند از طرف بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ شد تا پایان سال این متقاضیان بتوانند وام خود را دریافت کنند.