چرا امسال خبری از انتشار جداول خاموشی نیست

در حالی که سال گذشته همین موقع برنامه خاموشی بخش خانگی به طور مستمر منتشر می‌شد با وجود رشد 8 هزار مگاواتی اوج بار در سال جاری، تامین برق بدون هیچ محدودیتی در بخش خانگی ادامه دارد.

به گزارش مهرگان پرس،سال گذشته در تاریخ 4 تیرماه سال 1400 میزان اوج بار به 55 هزار 777 مگاوات رسیده بود و شرایط تامین برق با دشواری بسیار زیادی همراه شد. در این بازه خاموشی های مکرر، برای بخش خانگی مشکلات قابل توجهی به مردم ایجاد کرد.

در این راستا با وجود اینکه محدودیت برق به طور روزانه برای همه صنایع اجرا می‌شد و در مقاطعی برق صنایع بزرگ نظیر فولاد مبارکه اصفهان به طور کامل برای جلوگیری از تخریب شبکه برق قطع می‌شد، تامین برق خانگی نیز با چالش مواجه شده بود و فارغ از اینکه زندگی مردم وابستگی بسیاری به مسئله برق دارد، شاهد قطعی برق گسترده بودیم.


جداول خاموشی منتشر شده در 5 تیرماه سال گذشته

*رشد 8 هزار مگاواتی اوج بار نسبت به سال گذشته و تامین پایدار برق

پس از یادآوری شرایط دشوار سال گذشته در همین برهه زمانی یعنی شروع تیرماه، خوب است که به شرایط فعلی نگاهی بیندازیم. در تاریخ 4 تیرماه سال 1401 در شنبه‌ای که پشت سر گذاشتیم میزان اوج بار به عنوان حداکثر توان مصرفی در ساعت 14:27 دقیقه به 64 هزار 471 مگاوات رسید. میزان اوج باری که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 8 هزار 694 مگاوات معادل 15 درصد افزایش را تجربه کرده بود. نگاهی به برنامه‌های مدیریت مصرف برق خبر از پایداری کامل شبکه می‌دهد.

در شرایط کنونی بر اساس آمار وزارت صنعت معدن و تجارت، 92 درصد از کلیه صنایع خرد و کلان با محوریت صنایعی که تاب‌آوری کمتری دارند، بدون هیچ محدودیتی از انرژی برق استفاده می‌کنند. صنایع داخل شهرک‌های صنعتی نیز در 93 درصد زمان یک هفته‌ای از انرژی پایدار برخوردار هستند و برنامه مدیریت مصرف برق 442 صنعت بزرگ نیز با در نظر گرفتن شاخص مدیریت عرضه در بازار کالاهای تولیدی به صورت برنامه دقیق سه زمانه در طول روز اجرا شده و انرژی به طور کامل در شب نیز تامین می‌شود.

لازم به تاکید است که تا این لحظه با حفظ پایداری شبکه برق هیچ محدودیت برنامه‌ریزی شده برای بخش خانگی در نظر گرفته نشده و همین مسئله به عنوان خط قرمز دولت مطرح می‌شود.

به گزارش فارس، حرکت از شرایط نابسامان سال گذشته و رسیدن به شرایط کنونی اتفاقی نبوده و مسئله تغییر ریل سیاست‌گذاری دولت نقش موثری در این مسئله داشته است.

*رکوردزنی در توسعه ظرفیت نیروگاهی کشور

بر این اساس گام اول حرکت به سوی کاهش مشکلات مردم با توسعه ظرفیت واحدهای نیروگاهی برداشته شد. در این راستا ارتقای ظرفیت واحدهای نیروگاهی کشور به عنوان یکی از مهمترین راهبردهای جبران فعالیت دولت گذشته در دستور کار قرار گرفت.

برنامه دولت مردمی در بخش ارتقای عرضه، افزایش 6000 هزار مگاواتی ساخت واحدهای نیروگاهی بود که در قالب 3 بخش نیروگاه‌های حرارتی، نیروگاه‌های تجدیدپذیر و ارتقای توان واحدهای موجود در حال انجام است. این برنامه در شرایطی انجام می‌شود که رکورد توسعه سالانه ظرفیت نیروگاهی در کشور 4935 مگاوات بوده و همچنین در طول دولت یازدهم و دوازدهم به طور متوسط سالانه 2000 مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌ها اضافه می‌شد.

*توجه به سیاست‌های تشویقی و مدیریت برای بخش خانگی

بعد دیگر برنامه دولت به منظور کاهش مشکلات مردم توجه ویژه به برنامه‌های تشویقی و مدیریتی از طریق تعرفه برق به منظور کنترل مصرف برق بخش خانگی بوده است.

در همین رابطه سیاست‌های تعرفه‌ای با اعمال تعرفه‌گذاری پلکانی در بهمن‌‎ماه سال 1400 شروع شد و با پاداش 5 برابری کاهش مصرف ادامه یافت.

مصطفی رجبی مشهدی، مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق کشور در بیان تاثیر سیاست‌های تعرفه‌ای بر رفتار مشترکان خانگی گفت:« مشترکان کم مصرف برق نسبت به سال گذشته از 75 درصد به 80 درصد افزایش یافته‌اند.»

سخنگوی صنعت برق ادامه داد:« این یعنی 1.5 میلیون مشترک برق در کشور طی مدت زمان گذشته از جرگه پرمصرف‌ها جداشده و به کم‌مصرف‌ها پیوسته‌اند.»

*اجرای برنامه سختگیرانه صرفه‌جویی دستگاه‌های دولتی

گام سوم برنامه دولت، توجه ویژه به کاهش مصرف برق واحدهای اداری و دستگاه‌های دولتی است. بر این مبنا هیئت وزیران در تصویب‌نامه‌ای صرفه‌جویی 30 درصدی نسبت به سال گذشته در ساعات اداری را ابلاغ کرد و به وزارت نیرو ماموریت داد، از طریق ابزارهایی نظیر کنتور هوشمند و اینترنت اشیا برق ادارات متخلف را قطع کند.

بر اساس گزارش سخنگوی برق، تا کنون از طریق سیاست سخت‌گیرانه دولت مبنی بر صرفه‌جویی بخش اداری نزدیک به 700 مگاوات صرفه‌جویی صورت گرفته و این آمار در حال اضافه شدن است.

با توجه به اقدامات انجام شده به نظر می‌رسد تداوم شرایط موجود عبور بدون خاموشی از اوج بار تابستان با وجود تجربه سال گذشته با ادامه همراهی مردم و همکاری صنایع قابل انجام است.

منبع: فارس