کالاهای اساسی با قیمت دولتی در سامانه اینترنتی بازرگام توزیع می شود

سنندج -خبرگزاری مهرگان پرس - مدیرعامل تعاون روستایی کردستان گفت: در راستای تنظیم بازار برخی از کالاهای اساسی از طریق سامانه بازرگام توزیع می شود و در آن کالاهای اساسی مانند مرغ, برنج, شکر و گوشت با قیمت مصوب دولتی عرضه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهرگان پرس درکردستان پیمان اسکندری در نشست با خبرنگاران، گفت: سامانه بازرگام، یک سامانه اینترنتی است که در آن کالاهایی از جمله مرغ منجمد، تخم‌مرغ، شکر، روغن و برنج با قیمت مصوب دولتی عرضه می‌شود.
وی اظهار کرد: خرید از سامانه بازرگام، اینترنتی است و متقاضیان می‌توانند کالاهای مد نظر خود را از طریق این سامانه سفارش دهند و کالا ظرف ۲۴ ساعت با پیک رایگان به دست مشتریان می‌رسد.
مدیر عامل تعاون روستایی کردستان افزود: خرید از این سامانه هزینه‌ای بیش از نرخ مصوب برای شهروندان ندارد و افراد تنها باید قیمت نهایی کالا را بپردازند و جز آن هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند.
اسکندری درباره خرید از سامانه بازرگام یادآور شد: افراد نمی‌توانند به هر میزان که بخواهند از این سامانه خرید کنند و برای جلوگیری از احتکار و دلالی، هر شخص سهمیه مصرف سالانه‌ای دارد که تنها بر اساس آن می‌تواند کالا بخرد.
وی ادامه داد: در حال حاضر در سامانه بازرگام کردستان  کالاهایی مانند مرغ و برنج تایلندی عرضه می شود و به زودی دیگر اقلام اساسی نیز به این سامانه اضافه می شود.
مدیرعامل تعاون روستایی کردستان بیان کرد: قیمت هر کیلوگرم مرغ منجمد تنظیم بازاری در سامانه بازرگام 20 هزار تومان است و هر فرد می تواند تنها 5 کیلوگرم خریداری کند.
اسکندری گفت: قیمت کیسه ۱۰ کیلویی برنج پاکستانی نیز ۲۰۰ هزار تومان است که هر فرد می تواند یک کیسه برنج نیز ثبت سفارش کند.
وی اظهار کرد: برای ورود به سامانه بازرگام و خرید از طریق این سامانه شهروندان می توانند اپلیکیشن بازرگام را در برنامه بازار جستجو و نصب کنند و یا از طریق درگاه های اینترنتی آن را دریافت و خرید خود را انجام دهند.
 
                          درادامه نشست مدیر تعاون روستایی کردستان گفت: امسال و تاکنون برای کشت ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار زمین با کشاورزان استان قرارداد کشت بسته شده است و همچنان آمادگی بستن قراردادهای جدید را هم داریم.

وی اظهار داشت: امسال خدمات کشت قراردادی بیشتر شده و هزینه بیمه را پرداخت می‌کنیم و کود فسفات و پتاسیم را نیز در اختیار کشاورز قرار می‌دهیم که  بعد از خرید محصول این هزینه‌ها کسر می‌شود.
وی با بیان اینکه در این طرح نهاده‌های تولید را در اختیار کشاورز قرار می‌دهیم و او فقط دغدغه تولید دارد افزود: قصد داریم در دوره بعد تمامی نیازهای کشاورز را رفع کنیم.
اسکندری با اشاره به اینکه امسال کمی دیرتر از پارسال طرح کشت قراردادی آغاز شد، ادامه داد: چغندر قند در سقز، ذرت و گوجه فرنگی در کامیاران، جو در قروه و گندم در بسیاری از شهرها محصولاتی است که تاکنون تحت پوشش این طرح قرار گرفته است.
وی همچنین از آمادگی تعاون روستایی برای تهیه و توزیع ۳۵۰ تن سیب و ۷۰۰ تن پرتقال در آستانه عید خبر داد و اضافه کرد:  این میزان میوه در ۹۱ غرفه در آستانه عید نوروز با قیمت مصوب توزیع خواهد شد.
مدیر تعاون روستایی کردستان با بیان اینکه چهار سیلو را در استان در راستای افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی ایجاد کردیم افزود: اکنون ظرفیت ذخیره سازی گندم و غلات استان ۱۰۰ هزار تن است.
وی با اشاره به برخی دیگر از خدمات تعاون روستایی گفت: سالانه ۶۹ هزار تن آرد و ۱۵۵ تا ۱۶۰ میلیون لیتر سوخت در روستاها توزیع می‌کنیم.
اسکندری یادآور شد: تعاون روستایی در ۲۸ روستا اجناس مورد نیاز مردم را به قیمت فروشگاه رفاه به فروش می‌رساند و این فروشگاه‌ها زیر پوشش نظارتی ما قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه بخشی از کالاهای تنظیم بازار هم در این فروشگاه‌ها توزیع می‌شود گفت: در مجموع ۶۰ فروشگاه در روستاها داریم اما فقط این تعداد قیمت‌های مناسب‌تری دارند و قیمت‌های فروش آن زیر نظر ما قرار دارد.
وی با بیان اینکه سال گذشته ۵۷۰ تن محصول کشاورزی از استان صادر شده است اضافه کرد: مجوزی برای راه‌اندازی پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در مریوان دریافت کرده‌ایم تا آخر شهریور راه‌اندازی می‌شود.
اسکندری با اشاره به اینکه دستگاه‌های مرتبط و ناظر هم در این پایانه مستقر می‌شوند افزود: در این پایانه محصولات کشاورزی به صورت فله خریداری و بسته بندی شده و در معرض تاجران قرار می‌گیرد.