کاهش ۲۷ درصدی حجم مخازن سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی از کاهش ۲۷ درصدی حجم مخازن سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه خبر داد.

به گزارش مهرگان پرس،اتابک جعفری، با اشاره به حجم آب موجود در مخازن سدهای استان تا تاریخ ۸ آذرماه اظهار کرد: حجم آب فعلی موجود در مخازن سدهای استان ۷۳۱ میلیون مترمکعب است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۹۱۲ میلیون مترمکعب بوده است.

وی با بیان اینکه بیشترین حجم آب در سد شهید کاظمی بوکان با ۱۸۴ میلیون مترمکعب است، افزود: حجم آب سد مربوطه در مدت مشابه سال گذشته ۲۵۸ میلیون مترمکعب بوده است.

جعفری تصریح کرد: طبق گزارش دریافتی تا این تاریخ، سد آغ چای چایپاره با ۱۵۹ میلیون مترمکعب و سد شهرچای با ۱۰۲ میلیون مترمکعب به ترتیب دومین و سومین سد پرآب این استان هستند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی با اشاره به حجم آب مخازن حوضه آبریز دریاچه نیز گفت: مخازن حوضه آبریز دریاچه ارومیه شامل (بوکان، مهاباد، حسنلو، شهرچای، ساروق، دریک و زولا) بوده که دارای ۴۵۴ میلیون مترمکعب آب هستند که این سدها در مدت مشابه سال گذشته ۶۲۰ میلیون مترمکعب آب داشتند و آمار مقایسه ای کاهش ۲۷ درصدی آب مخازن این سدها را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه حجم آب ورودی به مخازن طی سال آبی جاری تا ۸ آذر ماه ۹۲۰.۱ میلیون مترمکعب بوده است، اظهار کرد: این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۱۱۵۲.۵ میلیون مترمکعب بوده است.

جعفری به میزان مصارف آب از ابتدای سال آبی جاری تاکنون اشاره کرد و گفت: مصرف آب در حوزه‌های کشاورزی، شرب، صنعت‌ و سایربخش‌ها طی سال آبی جاری در استان ۱۶۲.۶ میلیون متر مکعب بوده است.

منبع:پاون